| concilioul a întrebat:

De ce este periculos să utilizezi telefonul mobil în timp ce fulgeră?

Răspuns Câştigător
| Lupică27 a răspuns:

Pentru ca se poate crea un arc electric.

| MistarGoGu a răspuns (pentru Lupică27):

Bună întrebarea! Ori este sub clasa a-6-a și NU a făcut FIZICA ori a tras CHIULUL!

| concilioul explică (pentru MistarGoGu):

Nu sunt sub clasa a VI-a.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se zice ca ar putea atrage fulgerele. Dar asta ar fi valabil pe munte sau in camp deschis.
Daca esti in oras, inconjurat de cladiri, sau la un etaj inferior al unei cladiri, sansele de a veni un fulger pana la telefonul tau sunt nule.

Plus ca retelele de telefonie au evoluat mult, nu mai sunt undele puternice de acum 30 de ani.

| relian a răspuns:

Cine a spus asta? Sa inteleg, cand fulgera tu nu folosesti telefonul? Interesanta chestie.Chiar la meciul dintre Germania si Danemarka o fulgerat la greu.
Crezi ca toti oamenii aia din tribune nu foloseau telefoanele? Nu am vazut sa se intimple ceva laughing deci nu se intampla absolut nimic cand fulgera si tu folosesti telefonul.

In cazul in care un fulger tear lovi, fi sigur nu telefonul tau mobil e de vina pentru asta.
Un telefon mobil nu poate atrage fulgeru, n-are cum, nici cu ce laughing asa ca poti folosi mobilul fara grija si cand fulgera, no sa patesti nimic.
Ca idee cate fulgere ai vazut tu lovind retele electrice? Nu zic ca se mai intampla, dar asa tu ai vazut asa ceva? Sa atragi tu un fulger, ai nevoie de o incarcatura foarte mare de ioni, gramezi, nori de ioni pozitivi, aia care se formeaza deasupra pamintului, atunci un fulger loveste pamintul, in rest marea majoritatea a fulgerelor au loc intre nori, in nori.

Ce putere au retelele electrice si ce putere are un prapadit de telefon? Este ca acu in caru cu fin laughing daca nu mai mic.

Auci la unu, se formeazxa arc electric laughing ar fi o idee si asta, poate ca ai putea si sa sudezi ceva, asta moca, interesanta idee, sa folosesti telefonul pe post de aparat de sudura laughing