| DomnulPoliticos a întrebat:

De ce exista asa multi dependenti si obsedati de cafea tigari si energizante?

20 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Exista o groaza de studii care demonstreaza ca acestea afecteaza
negativ organismul uman, provocand dependenta.Ca fapt divers doctorii promovau fumatul inainte de a se afla adevarul. Funny, nu-i asa? laughing

| dullcat a răspuns:

,,Plăcerea pe care o oferă dopamina determină creierul să ceară mai mult din substanța care a provocat secreția neurotransmițătorului. Cu cât fumezi mai mult, cu atât crește cantitatea de nicotină de care creierul are nevoie. Astfel, fumatul devine parte a rutinei zilnice și începe să-ți influențeze comportamentul și să se asocieze cu anumite contexte, care, cu timpul, vor acționa ca factori declanșatori ai nevoii de fumat. Astfel de factori sunt:

Consumul de cafea
Pauzele
Vorbitul la telefon
Consumul de alcool
Șofatul
Situațiile stresante
Socializarea
Situațiile care necesită așteptare
Ca să te poți lăsa de fumat trebuie să conștientizezi factorii declanșatori și să faci un plan prin care îi poți controla. "- https://fumezi.com/dependenta-de-nicotina/

| DomnulPoliticos explică (pentru dullcat):

Mersi dar nu fumez sad

| SuperCoolDude a răspuns (pentru dullcat):

Te lasi pur si simplu man, nu trebuie sa constientizezi nimic laughing
2 saptamani o sa fii irascibil, pofticios la mancare si disperat dupa fum, dar dupa aia e gata.
Cine puternic asa se lasa. Prin vointa proprie. Am cativa ani de cand nu mai fumez si sunt bine si nu am conștientizat decat ca trebuie sa ma las rolling on the floor

| dullcat a răspuns (pentru SuperCoolDude):

Nu am de unde sti, nu fumez.Dar prea putini am vazut in jur care au reusit sa se lase.

| DomnulPoliticos explică (pentru dullcat):

Stimata dullcat, știi parca se scria cu un singur I? Nici eu nu sunt prea sigur

| dullcat a răspuns (pentru DomnulPoliticos):

E scris corect.Reciteste.

| DomnulPoliticos explică (pentru dullcat):

Deci cu un singur I?

| Simpatic a răspuns:

Obsedati nu pot fi de cafea, tigari, energizante, ci doar dependenti!
De cafea sunt si eu dependent, de energizante nu sunt si nici nu voi fi, desi beau red bull dar ocazional, iar tigarile nici sa nu aud de ele, sunt fost fumator dar nu ma intereseaza sa fumez.
Pentru mine cei care sunt dependenti de droguri sau jocuri de noroc sunt adevaratii "obsedati" si oameni slabi!

| ShaOfHatred a răspuns:

Pentru că sunt droguri legale

| 4evergentleman a răspuns:

Și de droguri plin de ei

| ValentinMihai78 a răspuns:

Pentru că aceste produse creează dependență, sunt din grupa drogurilor ușoare.
Iar, în cazul energizantelor, este o industrie care are interesul financiar pentru a crea dependență.

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Pentru ca mancarea este foarte scumpa si veniturile foarte mici. O tigara fumata te face sa mai uiti durerea (daca esti bolnav, spre ex. daca te doare un dinte si nu ai bani de stomatolog), iar o cana de cafea cu zahar si o felie de paine poate sa tina loc de mic dejun. Mai bine te duci la doctor (in special la stomatolog) cand te doare si esti mai castigat. Cei care fumeaza intotdeauna ii doare ceva, mai putin tinerii care o fac pe grozavii.

| Geass1 a răspuns:

Nu pot să-ți răspund la mesaj pentru că sunt membru junior, dar ca să știi nu caut să fiu luată în serios de un puști de 18 ani.

| DomnulPoliticos explică (pentru Geass1):

Deci pana la urma mi ai ghicit vârstă (cel mai probabil mi ai stalkarit întrebările ceea ce se numește hartuire online)

| DomnulPoliticos explică (pentru Geass1):

Apropo vad ca tu te tot bagi în seama, prin urmare chiar îți pasa

| Geass1 a răspuns (pentru DomnulPoliticos):

N-ai nici cea mai mică idee ce e hărțuirea online, iar gândirea ta e mm, poate adecvată vârstei deși nu vreau să jignesc cei de 18 ani

| DomnulPoliticos explică (pentru Geass1):

Nu te pricepi la argumente online, sunt curios cum faci față în realitate

| Geass1 a răspuns (pentru DomnulPoliticos):

Chiar ai o problemă laughing