| Daviduku a întrebat:

De ce femeile, în general, sunt atrase doar de bărbații populari și/sau foarte populari, bărbații aroganți, care pun accent pe eleganță, haine și frumusețe? De ce femeile nu sunt deloc interesate de bărbații modești, calmi, care nu au vicii și care sunt timizi și au bun simț? Întreb deoarece în 22 de ani nu am reușit niciodată să cuceresc o fată, deși nu beau, nu fumez, nu am probleme de sănătate, am un loc e muncă și locuiesc singur și nu am treabă cu nimeni. Dar în schimb, am remarcat că ceilalți prieteni ai mei care au probleme cu alcool-ul și care nu au prea multă pregătire profesională ori școală/cultură, reușesc să aibă succes la femei, ba chiar cu femei faine și asta mă face să mă simt puțin frustrat (puțin mai mult.). Niciodată nu am insistat când a fost vorba de o fată și aici mă refer că dacă mi-a plăcut de una i-am zis respectivei lucrul ăsta direct, fără aluzii și apropo-uri dar, spre nefericirea mea, cam toate încercările mele de a le face lor pe plac și de a mă face plăcut în ochii fetelor s-au dovedit a fi un eșec bineânțeles, spre dezamăgirea mea. Am 22, merg pe 23, sunt student la medicină iar prioritatea mea în viață este cariera, nu banii și nici distracția (cluburi, discoteci etc.) Tot timpul am zis că *să nu disper, că va veni totul de la sine, că într-o zi voi întâlni pe cineva șamd. * dar parcă mă simt îmbătrânit cu 50 de ani deși am 22, nu știu de ce. De doi ani dorm doar două ore pe noapte pentru că am și serviciul și încerc să țin pasul și cu învățatul, ca să nu pierd examenele, testele etc. dar mă simt foarte epuizat psihic și fizic și de aceea am zis să intru pe acest site, să mai schimb și eu o vorbă cu cineva, să mai aud și eu o părere de la unu, de la altul... Tatăl meu îmi spune să mă duc la el în Anglia și să renunț la job-ul pe care îl am și la studii, dar eu nici nu vreau să aud de așa ceva întrucât asta e dorința mea cea mai mare: să termin ultimul an și să obțin un loc de muncă într-un spital din România. El spune că în străinătate am șanse mai mari să găsesc o femeie cu care să mă însor, că femeile străine sunt mai puțin pretențioase ca româncele, dar eu nici nu mă gândesc să plec din țară și să renunț acum, când sunt la capăt de drum. În fine, se pare că am deviat de la subiect și am ajuns la alte discuții dar oricum, aș aprecia dacă mi-ați oferi un suport moral, un sfat pentru viitor, orice vreți voi. eu vă mulțumesc oricum și vă aștept cu o părere happy

55 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-s sigura ca-mi place pe ce se bazează asemănarea dintre mine si ea laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Arrakis):

Eu am tăcut din gura când ai spus ca o tipa "il masturba" pe unul, deși verbul e reflexiv.Sau te manipulez acum sa folosești cuvinte greșit?
Știu foarte bine ce relatez despre mine, dar eu nu gândesc in alb-negru ca tine.In gri, unele lucruri se contrazic/suprapun.Ele au sens, dar tie îți scapa.

| FreddieM a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea sunt de acord de optica dumitale despre aroganta.Aroganța este o trăsătură de comportament ce relevă impertinență, obrăznicie, înfumurare, sfidare s-a. Omul arogant are tupeu, este agresiv în conduită și pune în centrul universului persona proprie, considerându-i pe ceilalți oameni simple obiecte decorative cu existența efemeră. Arogantul este înfumurat, este mândru, are o vanitate disprețuitoare, este trufaș și are un orgoliu nemăsurat. Dintr-o altă perspectivă, un om arogant poate fi educat sau needucat, poate fi inocent ori lipsit de inocență

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru FreddieM):

Nu prea îmi pasa dacă ești de acord sau nu.
Da, de acord.Impertinenta,sfidare,
obrăznicie,sfidare,agresivitate etc etc. Ma descrii bine. Daca ești arogant nu înseamnă ca îi consideri pe restul obiecte, ci ca îi vezi inferiori.E o diferenta. Poate fi educat sau needucat, inteligent sau prost. Daca e prost, aroganta e un defect si ceva jalnic. Daca e inteligent, aroganta e sexy.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Wow, dar stai calma ca e si verb tranzitiv in mod inerent, ia mai lasa-ma. big grin Sunt si verbe de genul asta care pot fi in ambele feluri.
Oricum te invit pe tine sa redai alta formulare.

Acum pe principiul asta puteai sa ma ataci de zeci de ori la cata romgleza am turnat pe site, dar nu asta e ideea.

| Clytia a răspuns (pentru 1231242):

Problema e că multor adolescente, fete, femei li se pare romantic ideea de "băiat rău" care ajunge să se schimbe cu ajutorul unei fete, dar mai întâi fata trebuie să fie jignită, agresată, ca altfel nu se poate. laughing
Fie că vorbim de filme, cărți sau viața reală aici. Ca să-ți dau un exemplu, cea mai citită carte de pe internet arată un posesiv cu probleme de furie ca fiind ceva ce toate fetele își doresc. Să nu mai zic de "Fifty Shades of Grey" unde femeia e obiectivizată într-o jucărie sexuală...

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ai vedea alti oameni inferiori si nu in relatie de egalitate?
Aici nu ma refer ca te consideri superior fata de cersetorul de pe strada...adica privind aspecte ce tin de financiar, educatie, igiena, etc.
Superior dpdv uman nu exista decat daca te consideri vreun Superman.
Si chestia asta a fost dezbatuta si in podcasturile alea pe care ti le-am distribuit anterior. Narcisistul chiar are un obicei nesabuit de a se considera vreun supererou salvator, iar restul lumii e vazuta in ansamblu ca bad guys. E chiar black and white thinking. In mod ironic tot pe mine ma acuzi de astfel de chestii.

Nu zic ca bunatatea si empatia sunt caracteristici de baza pentru un om superior, dar cu siguranta nici aroganta si impertinenta.
Faptul ca vezi un om inferior e ca si cum nu-l vezi oricum om, deci automat e tot obiect. Una e sa desconsideri grav un om care iti greseste personal, dar alta e cand o faci la modul default cu oricine. Macar astepti vreodata o proba contrarie? Nu ti-ai dori asa ceva. Ar insemna sa iti sfidezi propriile credinte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Arrakis):

E activ pronominal, bine, mai exact pronominal obiectiv.Ideea e ca tu faci si tu suferi acțiunea.Ma mast. urbez, nu te mast. urbez.
Sa redau alta formulare? I-o freca.Sau e prea vulgar?
Romgleza e doar enervanta, nu greșita.Asta a fost o exprimare greșita.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu siguranta ca daca te uiti atent in vreun dictionar (in romana sau engleza) ti se va spune ca are si o varianta tranzitiva si ca se accepta.
Tocmai ca acest act poate fi si mutual.

| 1231242 a răspuns (pentru Clytia):

Fair enoughlaughing

| Clytia a răspuns (pentru 1231242):

Așa ziceam și eu. big grin

| Justme1997 a răspuns:

Tu nu ai nevoie de genul de fete pe care le cuceresc prietenii tai cu probleme. Gaseste o fata deșteaptă, nu e nici una pe la facultate? Te asigur ca majoritatea de acolo nu vor cocalari. Din moment ce esti atat de stresat si ocupat ca dormi 2 ore, nu stiu cum ai avea timp si de o prietena acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Arrakis):

Pentru ca sunt inferiori.Nu toți, unii.Ca sa nu spun majoritatea.Nu suntem egali. Dintre 2 oameni mereu unul va fi superior.
Nu dpdv uman. Dpdv intelectual. Dpdv al caracterului.Al statului social, dacă vrei.A orice se poate măsura /poate fi comparat.Umanitatea nu intra in categoria asta.Ca sa fii superior trebuie doar sa fi "mai"(adverbul asta fiind atasat evident unei calități)
Nu ma consider supererou sau superioară doar pentru ca sunt eu.Admit ca unii îmi sunt superiori.Cum altii sunt inferiori.
Dacă-l văd inferior e ca si cum nu-l văd om? Aberezi.Inferior nu înseamnă ca îl văd ca un sclav. Dacă inteligenta si statutul social(obținut prin munca) s-ar măsura pe o scara cu valori de la 1 la 10 si ai doi oameni, unul de 8 si 9 si celalalt de 9 si 10, nu e evident care e superior? Desi amândoi sunt genii si miliardari.Amandoi sunt oameni.Aici criteriul nu e umanitatea.Si nu-s numai astea. Poate fi bunătate, curaj, empatie etc etc. Orice. Daca e inferior nu înseamnă ca e un obiect.Inseamna ca e pur si simplu inferior.Sau superior.
Eu nu consider oamenii obiecte.Doar îi tratez ca pe niște obiecte, uneori.
O proba contrarie? Da, astept.Asta e si ideea. Pornesc de la premiza ca totul e rau(ce tine de altii) si astept sa mi se dovedească contrariul.Asa nu sufăr si nu am parte de dezamăgiri.Nu am așteptări, cu alte cuvinte.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Faci niste confuzii halucinante si incerci sa explici o notiune contrazicand si mai mult ceea ce deja te-am atentionat ca nu e deloc adevarat.
Viata nu e o corporatie in care faci astfel de ierarhii cu oamenii din jurul tau.
A TRATA oamenii in mod diferit e alta poveste. N-are treaba cu faptul ca ar parea inferiori sau nu.
Imi cer scuze din nou daca am aberat atat de rau, mi-as dori sa te pot intrece, dar sunt inferior cu multe niveluri din punctul asta de vedere.

Hai sa luam un exemplu ca sa pricepi (eventual) mai bine:
- un profesor de fizica din liceu care a antrenat generatii de olimpici si viitori ingineri care contribuie la prosperitatea societatii...
- un patron cu liceul terminat si fara facultate, detine o franciza la nivel national (in fast food).

Veniturile patronului sunt net superioare profesorului de fizica. Are o situatie materiala extrem de buna: doua pensiuni pe care le inchiriaza, 3xapartamente, 4xmasini, etc. Inca 2xmasini sunt ale celor doi copii majori care duc o viata ultra comoda si nu prea s-au omorat asa cu scoala din moment ce tatal le-a asigurat un trai prea bun si i-a invatat ca in viata scoala nu conteaza, doar pentru el n-a contat asa mult. Conteaza sa ai/faci bani si atat, iar femeile si asa doar de atat ar fi interesate.
Profesorul sta intr-un apartament modest, merge cu autobuzul la serviciu, isi permite abia un concediu la mare o data pe an. Poate din bonusurile rezultate din meditatii reuseste sa-si intretina si copiii in facultate cat sa nu aiba prea multe lipsuri.

Daca veniturile sunt superioare asta inseamna ca profesorul este inferior patronului? Dar care dintre ei aduce mai multa valoare in societate? Observi cat de relativa e treaba asta?

"Eu nu consider oamenii obiecte.Doar îi tratez ca pe niște obiecte, uneori."
N-ai simtul ridicolului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Arrakis):

Nu e nicio confuzie halucinanta.Dar te ambiționezi sa citești in diagonala si refuzi sa înțelegi, deși ar pricepe si un copil.
Ba da, viața e o competiție.Cu tine însuți, cu cei din jur, cu personaje din benzi desenate, cu oricine vrei.Mereu vrei mai mult, vrei sa fii mai bun.De fapt nu, nu mereu. Unii se multumesc cu puținul pe care îl au.
E relativa, normal. Difera pentru fiecare. Exemplul tău e perfect.Profesorul e inferior dpdv al averii.Si superior dpdv intelectual.Pe tru tine ce contează mai mult? Eu l-as considera superior pe profesor, pentru ca din punctul meu de vedere inteligenta e mai importanta.Si in locul profesorului, as putea sa-mi permit sa fiu aroganta fata de celalalt.Pentru ca știu ca eu am ceva ce nu are el(inteligenta).Dar un profesor universitar iarasi se poate simți superior fata de profesorul obișnuit.
Aroganta poate fi data totuși si de alte aspecte.Chiar si superficiale, precum frumusetea.
Bine, n-am explicat eu ca lumea diferenta.Sa zicem. Daca i-as considera obiecte, as putea sa le fac orice.N-as mai avea urma de empatie.As fi psihopată.Sa-i consider obiecte înseamnă sa nu-mi pese dacă e un om sau e un cadavru.Si sa nu-mi pese dacă sunt eu cea care-l transforma intr-un cadavru.
Dacă-i tratez uneori ca pe niște obiecte înseamnă ca ma folosesc de ei, sa obțin anumite lucruri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu consideri un defect sa-i vezi "inferiori" pe majoritatea?
Decât sa folosesti apelative din astea ar putea fi "Yin and yang", pe cine vede fiecare inferior/superior, Depinde de fiecare. Dar Vezi ca poate fi un avantaj Dar in acelasi timp si periculos, practic ii absorbi cunostintele/caracterul persoanelor care te pui intr-o pozitie inferiora fata de ei, iar când esti prea increzut/ã sau arogant/ã practic iti stopezi tot ce ar putea sa afii de la alte persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,nu consider.O consider o calitate.
Nu stopez nimic.Setez doar niște parametri.Nu spun ca nu am ce invata de la cineva inferior.Dar tot inferior rămâne.

| llleo a răspuns:

Ăștia suntem, ce vrei. unii cu noroc la bani, altii in dragoste, altii in cariera si tot asa. esti tanar, spre foarte tanar. ai o viata de trait. mai devreme sau mai tarziu va aparea si Julieta. la momentul oportun.
Spor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata in UK e mult mai usoara, dar daca-ti place sa-ti distrugi sanatatea, succes cu asta. Romancele crede-ma ca-s painea lui Dzo fata de alte natii. Si n-au ele nicio vina ca tu nu ai timp nici sa te pisi, dar ai pretentii sa cunosti femei. Unde le cauti? In buda, la munca? Vomit daca mai aud mizeria cu,, sunt un baiat cuminte si cu bun simt'' ce-i mai distrusi oameni pe care-i cunosc se descriu asa rolling on the floor
Da, nu are rost sa renunti acum pe ultima suta, dar totusi, o sa iti dai un pumn in cap cand o sa vezi pentru ce te-ai zbatut tu atata.

| acerr a răspuns:

Ridicol! astea sunt fete fitoase de Bucuresti,pitipoance Pai o femeie sau o fata modesta,simpla,desteapata nu ai cunsocut? doamnee mor cand aud < populari,eleganti, bani, masini! mierda
tu trebuie sa cunsoti o fata ca tine! cu acelasi aspiratii, simpla, Tu crezi ca baietii populari au realtii de durata? niciodata.Ai timp sa cunsoti, Balzac a zis< nu cauta dragostea, apare cand nici nu te gandesti,

| 1231242 a răspuns (pentru acerr):

Cine e Balzac?! Și mai important cine e el să dicteze asta?!laughing

| christine99 a răspuns:

Generalizezi. O problema pe care o au barbatii timizi si modesti este ca nu abordeaza femeile si nu se fac vizibili atat de des cum o fac ceilalalti. Femeile sunt invatate de mici ca ele trebuie sa astepte barbatii sa le curteze, daca nu faci asta iti micsorezi sansele foarte mult de a forma un cuplu. De asemenea trebuie sa pari interesant, glumet, cu incredere in tine, sa nu pari ciudat, in fine sa nu renunti, sunt atatea femei pe lumea asta si atata timp cat cauti vei gasi una si pentru tine. Succes!

| Frank51 a răspuns:

Vrei un sfat sincer si la obiect? Uita de fete. Axeaza-te pe cariera, fa ceea ce vrei sa faci, indeplineste-ti visurile. Femeile dezamagesc foarte tare, nu vreau sa te sperii sau ceva, dar e mai bine sa nu ai asteptari. Nu exista fata aceea perfecta la care speri, cea cuminte, muncitoare, responsabila, toate au un defect la fel ca si noi barbatii. La prima relatie o sa ti se para ca ai gasit fata perfecta, pentru ca exista curiozitate, entuziasm, extaz. Din pacate realizezi ca toate in viata asta sunt de cacao, atunci cand si fata aia te dezamageste. Apoi urmeaza alte relatii, dar important este sa nu ai asteptari de la ele, sa te bucuri de prezent, si cel mai important, sa nu stai cu oricare femeie doar ca sa nu fi singur, mi se pare penibil. Varsta asta e mai mult pentru incercari, sa cunosti mai multe fete, sa interactionezi, sa incepi sa le observi pe cele cu capul pe umeri.

Capul sus, esti un om foarte bun si ai ajuns deja foarte departe, femeile care nu te merita nu au ce cauta in viata ta, asa ca mergi inainte si bucura-te de prezent, fara planuri si asteptari.

| Raducons a răspuns:

Nu iti face griji, o sa gasesti pe cineva, pana atunci termina scoala.

| Daviduku explică (pentru christine99):

Cum vezi tu un bărbat ^ciudat^, sunt curios că tot ai scris asta.
Dă-mi un exemplu cam cum se comportă un bărbat normal și cum arată în opinia ta un tip ciudat happy