| anonim_4396 a întrebat:

De ce in general oamenii care gandesc normal sunt tratati anormal? Ce inseamna sa fii "normal" in ziua de azi?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Pentru ca fiind normal ( moral ) esti considerat a fi ramas printre ultimii din specia ta. Pe scara evolutiva a urcat pe primul loc omul care vrea sa parvina prin orice mijloace si calca si pe cadavre daca e nevoie.

8 răspunsuri:
| costymaximus a răspuns:

Oameni normali nu exista dintr-un punct de vedere obiectiv.Toti avem cite o "pasarica" la cap(unii chiar stoluri). Ce pare pentru mine normal nu e valabil pentru toti.

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Dar de ce spui ca noi, cei normali nu am merita sa fim tratati anormal? Cred ca si cei cu o gandire normala ar trebui tratati la fel ca toti ceilalti.De aici lipsa de respect a noastra pentru cei care sufera, pentru cei bolnavi.In ziua de azi ca sa ajungi sa fii tratat ok, cat de cat, trebuie sa ai nervii tari! Pa, pa!

| StelutaDintreNori a răspuns:

Normal...adica sa fii o specie de fotocopie a majoritatii. Naspa straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oamenii care gandesc normal sunt tratati anormal, deoarece a gandi normal in ziua de azi(pentru cei mai multi)este prost, este demodat, nu este smecher...In ziua de azi daca nu esti un golan de cea mai joasa speta, cea mai mare parte a oamenilor te considera fraier. Dar ce ne pasa noua ce spun "normalii" despre gandirea noastra normala si corecta? Doar e viitorul, viata si sanatatea noastra in joc, nu a lor, deci nu ar trebui sa aplecam urechea la ce spun acesti delicventi si nici sa ne lasam influentati de acestia si gandirea lor defectawinking.

Răspuns utilizator avertizat
| Razvan a răspuns:

Sa te prefaci ca nu stii ca esti singurul om normal si unicul care stie ca normalitatea nu exista pentru ca fiecare avem maniile noastre care in ochii altora sunt chestii ciudate

| zorialbi a răspuns:

Avva Antonie a zis in "Pateric": "Va veni vremea ca oamenii să înnebunească si când vor vedea pe cineva că nu înnebuneste se vor scula asupra lui, zicându-i că el este nebun, pentru că nu este asemenea lor."

Normal esti considerat in zilele noastre daca esti ca toti ceilalti, cum gandesti putin diferit esti catalogat ca "extremist, fanatic" etc

| Bacemi a răspuns:

Se pare ca normal in ziua asta inseamna sa iti ascunzi sentimentele. Sa pari un robot pentru ca ceilalti sa nu te calce in picioare. Normal nu este sa inveti sa ii ajuti pe ceilalti cum poti ( cum ar trebui ) ci sa inveti cat mai multe replici. E trist. Am ajuns in situatia in care nici in cei mai buni prieteni nu mai avem incredere.