| anonim_4396 a întrebat:

De ce în reforma ortografică din 1953 apostroful a fost înlocuit de cratimă?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici eu nu le știu pe toate, dar fiindcă mie îmi place mai mult apostroful decât cratima, o să îți răspund mai întâi cu prietenul meu Google.
Despre apostrof, foarte frumos și didactic.
https://www.dictie.ro/......e-clinica/
Despre cratimă, la fel de savant.
http://www.dictie.ro/......ii-corect/
Asta de la google.
Ce mai știu eum despre acele vremuri de restriște, cu toate că eram doar în clasa 1-a.
Erau vremuri proletcultiste, erau vremuri când influența sovietică, rusă era încă foarte puternică șa noi, așa că academia ca să facă pe placul Marelui Urs, făcea tot ce putea să ne apropie limba, iar dacă nu putea suficient limba, care e totuși de origine latină, atunci măcar scrierea, de limba rusă. Dacă scrii mâncare cu î, mîncare, sperau rușii că vei uita că vine de la mancare, rudă cu mangiare, și îți vei uita originea latină a limbii iar cum î ca sunet l-am moștenit de la slavi, o să gândim că suntem frați cu marele popor rus, cu Marele Urs. iar nu cu lupoaica de la Roma, care a dat țâță lui Romulus și Remus. Tot cu această ocazie ne-am armonizat semnele de punctuație cu cele ale limbii ruse. Aceasta poate fi o explicație.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Îți mulțumesc foarte multe de răspuns. Știu că nu le știi pe toate dar mă gândeam că vârsta ar putea ajuta happy și n-am gândit rău.
Acum am mai multă boală pe comuniști decât aveam înainte. straight face happy

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Comuniștii nu făceau atunci ce voiau ei. Făceau ce voiau rușii. Acum o să zici că ai boală pe ruși.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Am înțeles, mă refeream la comuniști în general și bineînțeles și la ruși în cazul ăsta.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic că înainte să urăști și să ai boală pe comuniști, pe ruși, pe alții ca ei, să te gândești ce se ascunde în spate, ce a vrut, de ce au ajums să acționeze astfel.
Ura poate să fie justificată. Dar ca să fie justificată, trebuie bazată pe judecată. iar judecata pe fapte nu pe vorbe sau informații false. Să citești despre revoluția din 1989, nu manualul de liceu, ci cele poate 100 de lucrări scrise despre ea. Să vezi câte minciuni au fost vehiculate și ce au fost îndemnați oamenii să creadă atunci și să urască.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

A fost mai mult o glumă decât un adevăr.
Nu urăsc rușii și nici comuniștii, nu urăsc nici idea de comunism, cea care la bază, fără dictatură este lăudată de toate persoanele pe care le-am auzit vorbind de subiectul comunism.
Eu poate că sunt singurul, dar știu, atât cât mă duce pe mine capu', că această ideologie înseamnă "moartea persoanei", fără niciun fel dictatură. Ideologia în sine pusă în practică ca la carte distruge persoanele. Asta este ceea ce știu eu, dacă sunt singurul care gândește așa înseamnă că sunt singurul care o gândește bine. happy
Nu dețin eu dreptatea și pot să îmi schimb părerile dar în momentul ăsta asta știu.
În schimb ideologia de extremă dreapta, dacă lăsăm de-o parte modul în care a fost aplicată de bază este o ideologie sănătoasă.
Nu sunt nazist sau fascist, aici poate că, chiar am ură, dar dreapta cu un strop de stânga este ce trebuie.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru că apostroful a obosit de atâta stat în picioare și s-a culcat să se odihnească. Na că ți-am răspuns și la asta! tongue

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Te omor, eu vreau un răspuns serios.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mai serios de atât nu se poate la ora asta.