| Andromeda2213 a întrebat:

De ce injura fetele si de ce sunt ele tari in gura? Sa zicem ca inteleg mai mult un baiat care e asa. In caz de face misto sau se ia de altcineva, poti sa ii dai una sau o mama de bataie pentru ca e baiat si suporta dar cu o fata ce faci? Am cunoscut o jigodie care nu putea vorbi civilizat mai deloc. Fara sa spuna daca iti dau una sau chiar sa ridice mana la cineva nu putea lega 3 cuvinte. De ce sunt fetele asa? Se mai intampla ca mergand pe strada sa fie fete care ma injura si ma uitam la ele si ma intrebam de ce fac asta. Pentru ca sunt fete si au impresia ca nu le dau una peste bot daca ma injura? Ce lume tampita. Evident cine a inventat vorba ( nu se da intr-o femeie nici cu o floare ) nu a cunoscut o jigodie de genul.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Ignora-le si mergi mai departe, fiecare cu mentalitatea lui.
Daca de fumat tot fumeaza si beau la cot cu baietii e normal sa te astepti si sa injure ca baietii...

3 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Este mai mult decat evident ca, daca ne apucam sa ne facem dreptate cu pramatiile ca astea, le lasam late, apoi le avem pe constiinta. Parerea mea este sa nu le bagi in seama, mai dai de tiganci spurcate care doar sa spurce vor stii toata viata lor, mai sunt si romance tiganizate, care vor sa iasa in evidenta prin injuraturi si fel si fel de ''teribilisme'' doar in capul lor vazute.
Si eu mi-as dori sa vad doar fete calumea, fete cu cultura, nu toate analfabetele care isi baga si isi scot ceea ce NU au! In societatea asta esti ''obligat'' sa-i accepti pe toti, nu prea ai de ales, te intalnesti cu ei fara sa vrei, asta este Romania!

| Florentina9210 a răspuns:

Asta denota nivelul lor de educatie. Cel mai bine este sa le ignori. Nu te cobora la nivelul unei persoane daca stii ca nu ai cum sa o scoti la capat cu ea.

| MissADEEL a răspuns:

Părerea mea este că întrebarea ta diferă față de restul conținutului din postare. Când am început să citesc, mă așteptam că o să întrebi de ce fetele simt nevoia să facă lucrurile astea, dar nu, tu vorbești de altceva. Tu vorbești despre niște fete anume.
În primul rând, nu generaliza. Sunt fete care emană feminitate prin toți porii, sunt fete delicate și elegante, care știu să desființeze un conflict (sau să iasă din el) într-un mod onorabil și matur.
Acum, revenind. De ce fac fetele vizate asta? Cel mai probabil ține de educație și pentru că au o forță, o energie în a se apăra sau în a ofensa asemănătoare cu a unui băiat.
Motivele tale sunt de înțeles, dar vorba mi se pare valabilă. Asta fiindcă tu ca băiat/bărbat ești mai puternic decât ea fizic. Așa că de ce să te pui la mintea ei și să cobori la același nivel? Dacă te lovește, o poți bloca ușor. Nu e nevoie să și dai.
De altfel, ca sfat, zic să nu le dai prea multă atenție, sunt suficient de stigmatizate de către ceilalți și se potolesc când văd că nu au cu cine să se certe. Dacă insistă și devin violente, poate să le sperii puțin ar fi nevoie, cât să aducă feminismul în discuție, dacă mă înțelegi.winking