| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce isi trimit unii parinti copiii la scoala si nu sunt atenti la ce pasiuni au acei copiii si ce materii scolare le plac?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Mann fi matur gandeste rational, omul abia e matur la 18 ani cum poti asculta de el, de ce crezi ca generatia din ziua de azi e asa? nu exista frica si lumea o ia razna, pasiunea unui tanar e bautura, fumatul, sexul

14 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Poate copilul respectiv nu și-a dezvoltat încă o pasiune.

| Kaℓi a răspuns:

Si parintii au fost copii, crezi ca pe ei i-a intrebat cineva ce pasiuni au si ce le place sa faca, sau daca nu ar prefera sa nu mai mearga la scoala si sa stea acasa sa-si antreneze abilitatile de pictat cu degetele, desenat supereroi ori batut mingea?
Teoretic, in scoli exista consilieri care ii pot ajuta pe copii sa-si descopere inclinatiile.

| RAY a răspuns:

Cum poate sti un copil de 7 ani ce pasiuni are?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Deci daca copilul are pasiunea lenea il lasi acasa a?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

E bine sa lasi copilul sa gandeasca lber nu sa il coningi tu de religia ta sau sai impui sa faca un lucru, e bine de mic sa invete sa gandeasca rational, sa-i placa stiinta nu fumatul, bautura si sexul, parinti vor ceea ce nu au reusit ei sa faca copilul lor asta e adevarul

| RAY a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Mann fi matur gandeste rational, omul abia e matur la 18 ani cum poti asculta de el, de ce crezi ca generatia din ziua de azi e asa? nu exista frica si lumea o ia razna, pasiunea unui tanar e bautura, fumatul, sexul

| WaterDrop a răspuns:

Pentru ca sunt manipulati de mass media si prieteni prosti.

| raluk27 a răspuns:

In concret tu cum ti-ai ajuta copilul sa-si descopere pasiunile?
A-l intreba ce-i place nu e suficient, din moment ce aproape niciun copil nu-si face temele sau nu se duce la scoala din placere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar pentru ca...
Pentru ca de multe ori :
*parintilor le pare greu sa comunice cu copilul,nu vreau sa comunice cu copilul,sau pur si simplu sunt prea nestiutori, nu stiu cum sa comunice cu el, nu stiu sau nu considera necesara comunicarea, sunt pur si simplu prea inconstienti, sau nu stiu cum sa-l descopere, sa-l inteleaga sau ajute "clueless"

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"parintilor le pare greu sa comunice cu copilul"

Atunci la ce dreacu au mai facut copil?
Si pana la urma, mai toti o baga p-asta cu "nu stiu sa comunice cu copilul, e greu rau de tot"...ce e asa greu sa comunici cu un copil?
Sterilizeaza-te dreacu, daca vezi ca-ti curge scuipat din gura si nu stii sa comunici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,dar si asa natalitatea Romaniei (si asa in scadere) ar ajunge in pragul total al colapsului, daca categoriile de parinti enumerate mai sus de mine nu ar mai "produce" copii patriei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa se razbuna unii pe copiii lor.Pentru ca nici astia micii nu au altceva mai bun de facut, decat sa-si trimita parintii la munca in fiecare zi.
Nu?

| RagnarokR a răspuns:

Pentru ca nu ai fost atenti cand si-au facut copiii, in primul rand