| DCdo a întrebat:

De ce judeca oamenii femeile care prefera parteneri mai un vârsta și stabili?

Sunt studenta la master, am 23 (aproape 24) de ani și mereu am preferat bărbații mai în vârstă. Și acum sunt cu cineva care are 38. Am stat la cămin ani de zile și băieții de vârsta mea mi s-au părut mereu imaturi. Dar asta ar fi partea cea mai puțin problematică. Majoritatea celor 20+ nu se ingrijeau, miroseau a transpirație, camera lor de cămin puțea, erau obsedați sexual și nici nu le pasa de partenera. Nu am făcut niciodată sex cu vreunul de 20+, dar am auzit multe povesti de la prietene.
Și unii tind sa ma judece. Nu e ceva ce arunc oamenilor în fața în timpul discuțiilor uzuale, dar uneori se ajunge la asta. Mie îmi place sa am ce discuta și sa am ce invata de la partenerul meu. Am în schimb prieteni baieti de vârsta mea. Și nu am ce vorbi cu ei. Mereu doar jocuri video, glume porcoase, beții etc.
Iubitul meu de 38, am ce invata de la el. De la educație financiara (pentru ca el a reușit în viata) la cultura generala. Ma invata despre istorie, politica și l-as putea asculta cu orele.
Deci atâta timp cât nu fac rău nimănui și sunt adulta, de ce oamenii au problema cu asta? Nu înșel pe nimeni, nu am relații pe ascuns. Și nu sunt întreținută. Am propriul venit.

3 răspunsuri:
| Madaxo97 a răspuns:

Judeca fetele ca tine tocmai pentru ca majoritatea vor bărbați mai maturi ca să fie întreținute de aceștia, că au "reușit în viața" și au bani, dar tu cum ai spus ca te întreții singura, relația ta e ok din punctul meu de vedere, și pari fata serioasă la vârsta ta. Dar nici toți băieții de vârsta ta nu sunt toți niște pierde-vară, sau niște inculți, la fel cum nici toți bărbații 30+ nu sunt toți realizați material și intelectuali ca iubitul tău, care cel mai probabil îți este profesor la facultate. Oricum, ești majora și faci ce vrei tu cu bărbați de ce vârstă vrei tu, nu mai asculta ce spune lumea, te vor judeca orice ai alege, tu să fii fericită, asta contează, atât timp cât nu ești pe interes sau materialista.

| Furnicuta000 a răspuns:

Si eu am aceeasi preferinta dar am ajuns la concluzia ca oamenii care judeca au dreptate.
Adica e ok pe termen scurt dar pe termen lung...nu poti avea o relatie cu cineva cu 20 ani mai mare, nu aveti cum sa imbatraniti impreuna, sa va faceti o familie impreuna. In plus in general barbatii mor si se imbolnavesc mai repede. Cand o sa ai 50 ani ori o sa devii infirmiera lui ori o sa fii vaduva
Iar barbatii de 40-50 ani care se uita dupa fete de 20 si le resping pe cele de 40 ani...nu te supara dar cam au apucaturi de pedo

| LisaJulie a răspuns:

Dragostea nu se discuta, pe vremuri căsătoriile astea se întâmplau des și nimeni nu spunea nimic, acum toată lumea vorbește fără sa gândească