| anonim_4396 a întrebat:

De ce lucrurile trebuie sa fie asa de nedrepte?

Exista diferente prea mari intre oameni, rase, sexe din perspectiva unora.Din puncrul meu de vedere cum un barbat gaseste de munca orcand oriunde indiferent ca are facultate sau 8 clase asa ar trebui sa gaseasca si o femeie adica asa ar trebui societatea sa ne de-a sansa.
Am vazut si stiu cazuri si situati in care barbatul gaseste de munca de la constructii la depozite etc (ma refer fara studi superioare) si femei care daca nu au studi superioare nu au sanse, daca au sanse le trebuie experienta (de parca te nasti cu asta), daca nu au experienta trebuie sa caute in alta parte sau sa suporte niste avansuri din partea sefului ca sa ramana. Daca munceste cu ziua la nagru este ilegal si nici acces la medici si tratamente nu ai dar nici legal prea multe posibilitati nu sunt.

Daca esti barbat/femeie cu probleme de sanatate si imposibilitatea de a sta 8/12 ore in picioare si nu poti munci la negru, unde gasesti de munca la program mai lejer dupa sanatatea ta nu te ia ca nu ai experienta sau facultate si nu ai alte benefici financiare cum te descurci sau ce faci?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"De ce lucrurile trebuie sa fie asa de nedrepte?"Mda, si eu ma intrebam asta intr-un timp.Acum am incetat.
Mereu vor exista diefernte. De sex, rasa, religie etc.Intr-adevar,e greu fara studii superioare.Si probabil si mai greu pentru o femeie, in ceea ce priveste anumite slujbe mai grele(din considerente fizice).

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu isi pierde niciodata speranta

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Bun nu isi pierde speranta dar daca nici nu are un suport care sunt sansele de reusita?

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Toate cu timpul se rezolva naty

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Dap dar timpul trece si faptul ca nu poti avansa o data cu varsta mai rau te ingroapa

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Poate te amagesti cu iluzi, vise, false sperante si crezi in false promisiuni

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu lucram din timpul liceului, la un atelier de mecanica auto. Daca as fi fost fata, probabil invatam croitorie in loc de mecanica, si tot aia era.
Acum lucrez la receptia unui hotel. Angajam receptionera de aproape un an, sunt singurul baiat, in rest sunt doar receptionere. Tu spui ca nu gasesti de lucru ca femeie... Uite, noi cautam pe cineva dornic sa invete, experienta e doar un avantaj. Avem si posturi de ospatari (tot in principal fete). Tot nu sunt doritori.
E usor sa stai acasa si sa spui ca e tara "stricata".
P.S.: Am si un mic service acasa, ca intr-adevar m-as chinui doar cu salariul de la hotel. La fel cum puteai face tu unghii, sau rochii, prajituri sau sa coafezi.
Ca sa ai pretentii la un trai decent, trebuie sa stii sa 'produci' cumva. In felul asta, te p pa in cr si patronii.

| Freya1 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Daca nu ai fost atent la ce am spus in ultima intrebate o persoana care nu poate sta mult in picioare nu are cum sa lucreze ca si ospatar iar prin zona aia poate nu merg oameni in domeniu cum nu merg nici aici (oboseala bani putini avansuri de la libidinosi) iar sa faci un curs de calificare ai nevoie de bani ca nu tare mai gasesti pentru femei sa faca ucenicie si sa se califice la locul de munca sa ia o diploma si sa poate profesa cu ea decat prin cursuri care costa si ce sa vezi nu ai banii ca nu ai munca

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Freya1):

La AJOFM sunt multe cursuri gratuite, iar in firma in care sunt eu angajat, scolarizarea ti-e achitata de ei, doar daca cumva iti dai demisia, trebuie sa platesti cursurile.

| Freya1 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Poate in zona ta

| Theo94 a răspuns:

Pe unde am lucrat femeile erau platite ma bine, in cazuri mai rare la egal cu mine.

| Freya1 a răspuns (pentru Theo94):

In ce domeniu? Erau in varsta sau secretare,, directoare?

| Victor453 a răspuns:

Esti impus da te descuric cumva, din pricina circumstantelor, da este greu, dar aceasta este nevoie pentru supravietuire. Sau primesti bani, pensii d ela stat

| Freya1 a răspuns (pentru Victor453):

Da asa este dar macar sa faca niste cursuri de calificare ce nu necesita o gramada de bani.Sa zis ca se baga legea aia ca iti ofera loc de munca la tine in oras sau la 50 100 de km de orasul tau si o chirie pe care o platesti de la primul salar in colo si bla bla unde sunt? Sau era pe vremuri si se zice ca si acum dar eu sincer nu am mai vazut si auzit ca ofera statul angajatorului 200 de euro sa angajeze oameni la care sa le faca o calificare dar ia de unde nu e inafa de cele pentru barbati in constructii, soferi....nu gasesti (cel putin in zonele unde stiu eu)

| Victor453 a răspuns (pentru Freya1):

Nici eu nu am mai vazut asa oferte, numai se aud ca sunt, dar fapte adevarate nu se vad((