| anonim_4396 a întrebat:

De ce majoritatea persoanelor cred ca tot"ce-i frumos e si veninos"? In mare parte asa este(am vazut asta in anumite pers care le cunosc foarte bine). Dar nu credeti ca mai pot exista si unele exceptii(chiar daca pare imposibil de crezut in zilele noastre)?happy

Răspuns Câştigător
| usernamealy a răspuns:

Normal ca exista si exceptii happy
de expemlu la mine in clasa am o fata care este si frumoasa si desteapta si buna cu ceilalti ii cea mai de treaba colega pot spune
deci exista oameni frumosi si buni in acelasi timphappy

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu, nu. E gresit. In viata, tot ce e bun ori e imoral, ori e ilegal, ori ingrasa. (Mark Twain)

| lia a răspuns:

De obicei avem tendinta sa generalizam. Daca am vazut ceva "frumos care era veninos", daca intalnim a doua oara un lucru frumos, il consideram la fel de periculos ca si primul. De ce? Pentru ca avem tendinta sa ne aparam. Si cum te poti apara mai bine, daca nu prin pastrarea distantei? Astfel, consideram ca este mai bine pentru noi sa nu experimentam, ca sa nu suferim.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Ca în orice regulă, există şi excepţii. Nu mai generaliza şi nu îţi pierde speranţa happy

| bnj a răspuns:

Elena, evaluarea fiecarei situatii este pentru fiecare in parte. Fapt concret: Romanii sunt pesimisti si dupa cum stim, pesimismul are consecinte, rezulta ca ei nu mai pot sa vada o situatie buna, pentru ca nu mai au speranta in ceva bun.
Cand toate iti merg anapoda, cand ai tz-shpe mii de taxe si familie de hranit, dureaza de ceva timp totul si te-ai saturat de minciunile politice ca va fi mai bine, e normal sa nu mai vezi nicio situatie buna la orizont.