| Altintop a întrebat:

De ce marea majoritate a elevilor le este frica de matematica, ce e asa de greu la materia asta?

8 răspunsuri:
| Domnisoaraindragostita a răspuns:

Mie nu imi place matematica deloc.O urasc de moarte. La scoala cele mai mici note le aveam la matematica.

| qsdfvybubi a răspuns:

Mie imi place mai mult matematin..Nu supor Romana.Dar depinde si de profesorlaughing:X

| djdani2010 a răspuns:

Eu nu cred ca le(ne, mai bine spus-sunt praf la matematica) atat ca e grea, si nu ne pricepem.nu ne place deloc.
dar asta este.

| adrian0123 a răspuns:

Vad ca tu ai probleme si cu romana. " marea majoritate " happy, pe bune?!

| Diaaaana a răspuns:

Le este frica pentru ca trebuie sa inevete si sa-i duca capul mai mult ca la alte materii.La istorie de exemplu trebuie sa memorezi mecanic cateva date si asta e tot pe cand la matematica trebuie sa inveti formule, sa stii care sa o aplici si unde sa o aplicii, ca sa nu mai zic de geometria in spatiu unde cei mai multi sunt bata...Fiecare are inclinatii catre altceva unora li se pare matematica floare la ureche pe cand altora cea mai grea materie posibila.Depinde de la om la omhappy

| alexxxxxxxxxx a răspuns:

Matematica e privita grea si urata din motivul ca are prea multe teoreme si formule greu de invatat si aplicat.

| Adrianetc a răspuns:

Poate pentru ca, creierul nostru este impartit in 2 emisfere, si unu din ele este specializat pe rationament numere logica, iar ce de-al doilea este specializat pe tot ce tine de arta. sau pur si simplu nu-ti place sa inveti, si pierzi lectie dupa lectie, nu mai intelegi si nu-ti place automat.

| Dana211 a răspuns:

Nu e nimic greu problema mare se pune in momentul in care pentru a sti aceasta materie trebuie sa lucrezi mult ceea ce majoritatea nu fac. Din cauza asta multora li se si pare foarte dificil si de neinteles. In plus trebuie sa ai si un rationament logic si sa iti bati putin capul pentru a o intelege acesta fiind un lucru pe care elevilor romani le e greu sa il faca pentru ca scoala romaneasca nu ne invata sa gandim ci sa tocim