| yonutz63991 a întrebat:

De ce matematica este regina tuturor stiintelor si a artelor?

6 răspunsuri:
| Narfundo a răspuns:

Pentru ca daca ai cu adevarat o placere si inclinatie spre aceasta stiinta" trebuie sa fi autist sau psihopat singuratic.In orice caz eu le consider pe amandoua una si aceas treaba.Regina tuturor stiintelor, auzi la el.Regele care e? Filmele porno?=)

| corolav a răspuns:

Pentru că este cea mai exactă.
Nu are niciun fel de înflorituri.

| andreyuu a răspuns:

In primul rand, matematica nu e regina tuturor stiintelor si a artelor, matematica e ca o piesa de LEGO prezenta in toate stiintele, sau in majoritatea stiintelor. Ea e una dintre caramiziile stiintelor. Daca nu ar exista chimia, tu ai mai stii sa faci reactii chimice doar cu matematica?
Sau daca nu ar mai exista fizica, tu ai stii ce legi se aplica doar din matematica?
Vezi, matematica nu e regina stiintelor, ea e sluga lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreyuu):

Si tu crezi ca fizica si chimia au vreun fundament fara matematica? Te inseli amarnic. Celelalte stiinte deriva din matematica. E fix pe dos. Numai sluga n-ar mai fi.

| StefaniaM a răspuns:

Pentru ca e cea mai grea big grin

| LaurC a răspuns:

Mie nu mi se pare că este regina științelor și a artei. Matematica este o bază, dar nu depinde totul de ea.