| anonimus010101110 a întrebat:

De ce multe persoane spun ca banii nu aduc fericirea? Eu cred ca nu ai cum sa nu fii fericit in ultimul model de bmw cu o gagica faina langa tine si sa ai o vila mare, eu cred ca banii pot cumpara fericirea, voi ce credeti?

14 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Daca banii pot cumpara fericirea inseamna ca pana si pe tine te poate cumpara cineva...

| doctorandus a răspuns:

Ia cauta pe Google cati bogatani celebri s-au sinucis anul trecut.

| Frank51 a răspuns:

Banii nu aduc fericirea este amăgirea pentru cei care nu pot produce prea mulți bani.

| Sofer a răspuns:

Fericirea nu înseamnă numai să ai bani.

| johnnny123 a răspuns:

Banii rezolvă doar problemele financiare. Restul problemelor rămân și pentru oamenii bogați.

Crezi că un om bogat este ferit de probleme medicale, de accidente, de conflicte în familie, de pierderea oamenilor dragi, de decepții sentimentale, de eșecuri în afaceri, de stres, de frustrări și de invidie pentru cei care au de zece ori mai mult decât ei, etc?

Explică-mi în ce fel te face fericit ultimul model de BMW dacă tocmai ți-a murit copilul.

Sau, ca să nu fiu atât de dramatic, să luăm altă situație: Un om deține o avere de 100 de milioane de dolari și pierde jumătate din ei. Crezi că este fericit că are 50 de milioane de dolari, sau trist că tocmai a pierdut 50 de milioane de dolari?

Sentimentele pe care oamenii le încearcă sunt esențial aceleași indiferent de nivelul de bogăție.

Da, banii pot ușura foarte mult anumite aspecte ale vieții. Dar fericirea este altceva decât o vilă și ultimul model de bmw (care oricum unui om cu adevărat bogat nu-i mai produc nicio plăcere, sunt niște banalități).

| VoidEternal a răspuns:

Well ideea e a daca ai bani, nu ești obligatoriu fericit.
Cu siguranță sunt multi care trăiesc doar pentru a face bani și a avea chestii. Ei probabil că ar fi fericiți.

| Werrich a răspuns:

Sigur, persoanele bogate și celebre nu se sinucid de depresie...
https://www.polerstuff.com/famous-people-who-committed-suicide/

| Werrich a răspuns:

"Cu adevărat, toate dulceţile şi măririle vieţii sunt deşertăciune şi stricăciune, pentru că toţi vom pieri, toţi vom muri; împăraţii şi mai-marii, judecătorii şi căpete­niile, bogaţii şi săracii şi toată firea omenească; căci cei ce oarecând erau în viaţă acum sunt aşezaţi în morminte".

"Adusu-mi-am aminte de proorocul ce strigă: eu sunt pământ şi cenuşă; şi iarăşi m-am uitat în morminte şi am văzut oase goale şi am zis: oare, cine este împăratul sau ostaşul, bogatul sau săracul, dreptul sau păcătosul?"

| Werrich a răspuns:

"Unii oameni sunt atât de săraci, tot ce au sunt banii" - Blake Griffin

| StrongHeart a răspuns:

Banii ca scop te distrug, dar daca stii ce sa faci cu ei, poti sa ai o viata frumoasa.
Ideea e sa fii multumit indiferent de cati bani ai.
Nu doar lucrurile materiale aduc fericirea, dar daca muncesti poti sa te bucuri si de ele.

| dinaprilie a răspuns:

In teorie, una de acum mai recenta, cica intr-un an de zile compania Apple valoreaza cu un trilion de dolari mai mult ca anul trecut. Intr-un final nu mai conteaza decat daca ne pica o cometa in cap. Am trait si cu putin si cu mai mult. Si cu bmw si cu toyota. E ok in ambele. Dispar niste probleme apar altele. Probabil ca exista un echilibru in toate, cumva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot cumpăra fericirea care constă în chestii materiale dar nu pot cumpăra principii morale.

| tonyc7 a răspuns:

Daca ai sti cati milionari in euro s-au imbolnavit de Covid in pandemia asta si cum s-au vazut neputinciosi in fata bolii si cum multi dintre ei nu au reusit sa scape, in ciuda faptului ca au fost dispusi sa-si cheltuie toate milioanele alea de euro numai ca sa scape cu viata, ti-ai da seama rapid ca acele persoane au totusi dreptate!

| Den1sa a răspuns:

Banii nu cumpara fericirea ci o intretin