| AnneMarri a întrebat:

De ce ne este atât de greu să spunem „ iartă-mă "?

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Mie nu-mi este greu deloc. Când recunosc că am greșit și am supărat pe cineva, îi cer iertare. Personal consider că numai oamenilor foarte orgolioși din fire le este greu să își ceară iertare. E doar opinia mea, nu mă huiduiți.

Baftă

13 răspunsuri:
| cristiancristir a răspuns:

Pentru ce vrei sa te iert?
Te iert eu ca sunt baiat de treaba.

| yonutz1 a răspuns:

Pentru ca suntem lasi.

| ellai a răspuns:

Poate fiindca ne este greu sa recunoastem ca am gresit.

| dydy1 a răspuns:

Pentru ca se crede ca cei ce isi cer iertare isi calca pe orgoliu

| CrazyTeenager a răspuns:

Pentru ca nu recunoastem cand gresim, ori nu consideram ca e nevoie.

| SkittlesNuMaiTrecePeAici a răspuns:

Buna
Pentru ca nu stim in ce context sa spunem...alteori mai conteaza si pe o anumita "reputatie", pe care lumea te vede un tembel insensibil(nu ma refer la tine laughing ) dar care sa ai...o latura sensibila

Oricum mai conteaza sa se si merite sa spunem.

Sper ca te-am ajutat happy

| mdany a răspuns:

Mie nu imi este greu.

| Rukhsandra a răspuns:

Deoarece suntem prea mandri sa ne calcam pe inima si sa recunoastea ca am gresit de data asta si ca noi suntem vinovati.Si credem ca daca zicem "iarta-ma" se va prabusi ceru laughing) si nu ne coboram chiar asa de mult si recunoastem ca am gresit si sa ne cerem iertare.Suntem un fel de Gigi Contra: mereu avem dreptate, nu gresim niciodata si ne este greu sa recunoastem ca am gresit si sa ne cerem iertare

| PotHed a răspuns:

Intradevar este foarte greu pentru anumiti oameni sa recunoasca ca au gresit,
pentru multi asta fiind chiar imposibil.
Motivele sunt diverse dar de cele mai multe ori, motivul principal este incapacitatea fintei umane
de as-i lasa mandria la o parte, de as-i calca peste orgoliu. Sii, stii cum e.
fiecare dintre noi vrea sa isi dezvolte un anumit tip de imagine in societate
in raport cu cei din jurul nostru, unele persoane urmaresc sa para "superiori"
celorlalti, acestia avand o imagine de sine foarte buna chiar si atunci cand stiu ca au gresit, refuzand sa accepte asta, aleg sa fie indiferenti, bazandu-se pe faptul ca "timpul le rezolva pe toate".

| AnaigroeG a răspuns:

Datorita orgoliului.straight face

| HoneyCocaine a răspuns:

Orgoliu.

| Bibi_1645 a răspuns:

Pai cine a zis ca e greu?

| Any25 a răspuns:

Poate pentru ca stim ca am gresit si nu vrem sa recunoastem. Sau pentru ca stim ca am ranit pe cineva si crezi ca nu o sa te mai ierte. Asta e parerea mea.