| Lamaitzza a întrebat:

De ce ne place sa iubim desi in general suntem raniti?
De ce suntem compusi din iubire?
De ce ajungem sa o uram cateodata?
Si cu toate astea..de ce continuam?
Iarna frumoasa!

4 răspunsuri:
| oOSaritaOo a răspuns:

Iubim atunci când cei din jurul nostru nu ne oferă iubire.

| blueheart a răspuns:

Hei! Iubim pentru ca avem nevoie sa iubim si sa fim iubiti. Avem nevoie de iubire.Si desi iubirea nu inseamna numai fericire ci si durere, suferinta, nu ne putem opri.Ne-ar fi mai rau fara iubire.Dar gresesti.Cand iubesti cu adevarat nu urasti,nu poti uri persoana care a insemnat pentru tine fericire candva. Simti durere,frustrare,tristete, deamagire dar nu ura.Ura nu este o componenta a iubirii. Dragostea e dragoste si atat; e daruire, comunicare, incredere, iubire.Cand acestea dispar nu mai exista relatie, nu mai exista persoana din viata noastra.Dar nu ura.
Si continuam sa iubim pentru ca avem mult de daruit, ca simtim sa daruim cuiva dragostea noastra, sa vada cine suntem cu adevarat, ca suntem speciali si ca meritam sa fim iubiti. happy

| ShadowGhost a răspuns:

Ne place sa iubim desi in general suntem raniti deoarece acea persoana ne atrage.E de ajuns sa il\o vezi un minut pe zi, si vei dormi linistit\a, dar nu cat timp el\ea are pe cineva.Suntem compusi din iubire ca sa ducem specia mai departe,e ceva normal,asa ne-a lasat Dumnezeu. Ajungem sa o uram deoarece am vazut\aflat ca persoana cu care am fost impreuna si-a pierdut timplul, ne-a inselat sau a luat decizia ca e mai bine sa fiti doar prieteni, insa tu inca mai ti la aceea persoana, si ajungi sa urasti ca l-ai\ai iubit\-o, pentru ca nu suporti sa stai cu gandul ca el\ea si-a refacut viata.Continuam pentru ca mereu v-a aparea altcineva poate mai bun decat cel\cea din urma, cum am spus si mai sus, e ceva fireschappy

| rock231girl a răspuns:

Iubim pentru ca Dumnezeu a facut totul din iubire, pentru. oameni, el ne-a facut dupa asemanarea Lui deci e firesc ca si noi sa iubim. Uram pentru ca oamenii nu sunt perfecti, nu pot iubi totul la fel ca Dumnezeu.Continuam din simplul motiv pentru ca acesta este telul tuturor, sa iubeasca, sa se faca unuii pe altii ferciti pentru ca toata lumea merita macar putina fercicire.