| superpissy40 a întrebat:

De ce nu am tinere de minte? De exemplu maine dau test la romana si trebuie sa invat Sobieski si romanii si stau de la 6 si invat intr-una si nu am retinut aproape nimic. Ce pot face?

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu prea pricep: o ai de invatat pe de rost, sau ce? Cred ca, totusi, ideea era sa citesti textul ca sa-l poti rezuma, sau comenta. Ca, din cate mai tin eu minte, "Sobieski si romanii" e nuvela, nu poezie ca sa fie nevoie s-o inveti pe de rost.

| Dumnezău a răspuns:

Ma,"Sobieski si romanii" e o nuvela amarata de 4 pagini.Nu trebuie invatata pe de rost,tu,fiinta! Trebuie sa prinzi esentialul: Sobieski s-a crezut mare smenozar,a dat charge pe cetate, romanii au folosit epicitate si i-au dat ownage maxim, pana cand s-au predat.Nu e asa greu.Dar tu ai o notiune gresita despre invatat.Invatatul nu e egal cu tocitul, ce faci tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai stradui asa de mult si incearca sa inveti dimineata nu seara dupa ce vi de la scoala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca zici ca te-ai straduit asa de mult sa reti ceva mai mult ca sigur vei face macar de un 7 la test.

| superpissy40 explică (pentru anonim_4396):

Pai eu fac scoala de dimineata si stau departe si ma scol in fiecare dimineata la 6:15

| anonim_4396 a răspuns (pentru superpissy40):

Ahhh...atunci incearca sa inveti cum faceam eu happy veneam de la scoala imi scriam tot apoi ieseam pe afara sau stateam la televizor apoi la cel mult 6 seara ma apucam de invatat, imi impatream lectia pe fragmente ca sa-mi fie mai usor si daca aveam prin carte vreun retineti sau ceva de genu il citeam mai intai pe ala.Si ti-am zis, daca iti bati capul prea mult cu invatatul fara sa vrei o sa inveti mecanic si n-o sa te descurci cand te asculta sau iti da test.App sa nu incerci sa iei nici una din pastilele acelea pentru memorie, o sa-ti faca mai mult rau.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si in cazul textului pe care il ai tu trebuie doar sa il citesti atent de 2-3 ori, mai mult ca sigur o sa retii.

| Aimkiller a răspuns:

Sincer am avut aceiasi problema dar faza e ca cu cat te straduiesti mai mult nu iti intra alea in cap ia-o mai usor si nu te mai forta sa inveti cate un pic pe zi e ok...