| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu exista camine de studenti cu camere single? (Intreb doar de curiozitate, nu am nevoie de camin)
Toate camerele sunt de minim 2 persoane si nu am inteles niciodata de ce. Este complet gresit.
Am auzit mai demult o fata spunand ca sta la un camin privat si eram convinsa ca sta singura in camera. Da de unde! Statea la camin privat, dar degeaba ca tot impartea camera cu cineva.

6 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Exista. In arcca vitan (Bucuresti) poti opta pentru camera single. Cel mai probabil este vorba de spatiu, in general la asta se gandesc, nu la confortul studentilor, de aceea majoritatea nu ofera aceasta posibilitate.

| Celcestietot a răspuns:

Ca sa supravietuiasca cel mai puternic, acolo este un ring, o cusca laughing rolling on the floor!

| RoCkKiD a răspuns:

Caminele sunt un beneficiu social nu un lux, daca vrei sa stai singura platesti chirie.

Caminele sunt subventionate de la bugetul de stat si fiind beneficiu social trebuie facut in asa fel incat sa fie disponibile pentru cat mai multi studenti care nu-si permit o locuinta in timpul facultatii.

Daca ai face camine de o camera la 70-80.000 de studenti cati sunt in bucresti ar trebui un sector intreg transformat in regie...cu costuri uriase.

| laSoledad a răspuns:

Scopul e pur economic. Ca cel care detine caminele acelea sa cheltuiasca cat mai putini bani. Daca stau 2 sau 3 in aceeasi camera, proprietarul primeste dublul, triplul sumei pe care ar primi-o daca ar sta doar un student intr-o camera. Intelegi?
Cu cat stau mai multi studenti in aceeasi camera, cu atat mai multi bani primesti pe o singura camera. Altfel, daca e doar studentul si camera, primesti si mai putini bani si ai si costuri mai mari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca să nu se irosească atâtea camere doar ca să stea doar o persoană în ele. E ca la saloanele de spital.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mda. Dar totusi la spital nu stai din octombrie pana in iulie...
Oricum buna comparatia, chiar ca la spital laughing