April
| April a întrebat:

De ce nu pacatuiesti:de frica? din dragoste? de rusine?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Nu pot sa spun ca nu pacatuiesc. Pacatuiesc zilnic. Asta in ciuda faptului ca vreau sa fiu un bun crestin. Dar de cele mai multe ori nu pacatuiesc pentru ca eu cred cu adevarat in regulile de baza ale crestinismului. Eu incerc sa daruiesc fiecaruia parte din dragostea mea fata de aproape si incerc pe cat pot sa fiu un om bun. Incerc sa fiu un bun prieten, un bun fiu, un bun frate, un bun unchi, un bun iubit, un bun nepot, un bun om...

19 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Cate putin din toate, desi prima si ultima inseamna cam acelasi lucru la un moment dathappy

| Flav a răspuns:

Dar cine a spus ca nu pacatuiesc? Eu am felul meu de-a considera ce inseamna ''pacatul''. Minciuna, furtul, ipocrizia, etc. Pe astea nu le pacatuiesc fiindca nu-mi sta in fire, fiindca asa imi e caracterul.
Totusi as face o remarca. Sa pacatuiesti din dragoste, nu reprezinta un pacat. Ce paradox.

| psiholoaga a răspuns:

Te referi la pacate din perspectiva crestina? Pfff, am la pacateeee, cred ca nu e clipa in care sa nu pacatuiesc. De postit, nu postesc, de abstinenta sexuala nu poate fi vorba, de injurat, imi mai scapa cate una, de poftit, am pofta de multe lucruri. Deci, pacate, cata frunza, cata iarba, Maria Ta!

| psiholoaga a răspuns:

April, april, nu mai rastalmaci cuvinte din biblie: pacatul lui onan e pacat si intre 4 pereti, nu doar in vazul lumii. Induci noua generatie in eroare. tongue

| Vizitiul a răspuns:

Eu pacatuiesc, dar nu din dragoste, nici de frica, nici de rusine.

| JeSa a răspuns:

Păcatul este dat omului şi nicidecum omul dat păcatului. ...ca omul s-a nascut in pacat si este pacatos prin firea umana pe care mostenit-o, Dumnezeu ii ofera posibilitatea schimbarii.
Bye, Jessy

mira
| mira a răspuns:

Toate trei pot contribui la o conduita morala.Intensitatea uneia sau a alteia difera de la o situatie la alta.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ba pacatuiesc! Mai ales cu gandul,. raaar, cand vad o femeie frumoasa, fina, nefumatoare, o a rarra avis.

| MM a răspuns:

Incerc sa nu pacatuiesc din motive ce tin de morala si etica, de bun simt si respect.

| lostcontrol12 a răspuns:

Dar cine de aici nu pacatuieste?laughing

| elenahd a răspuns:

Unii oameni se feresc cat de mult pot sa nu pacatuiasca. Dar si ei pacatuiesc fara sa vrea adica se poate pacatui cu privirea sau cu gandul. Unii oameni se feresc sa nu faca pacate majore sa nu ucida, sa nu fure, sa nu minta, sa nu preacurveasca, sa-si cinsteasca parintii, sa nu minta, etc...toate acestea fac parte din cele 10 porunci. Unii oamenii incearca sa nu pacatuiasca din respect fata de ei, din respect fata de societate, din respect fata de Dumnezeu (ca doar El a dat cele 10 porunci) si din cauza ca e mult mai bine si mai linistit sa traiesti fara sa fi facut vreun pacat = greseala.

| petru a răspuns:

Colindul Sufletului!
Din Sufletul acelor Buni, colindea-u fost ca sa se Nasca
Revin, pacat ca uneori se duc, din inima ca sa lipseasca!
E-atata jale si durere si-aici la Noii, ca pe Pamant.
Primiti in inima Cantarea, si-n Suflete pe Domnul Sfant! #
Doar Sufletul in Veci le Stie! Doar El le Canta ne-ncetat!
Pacat ar fi ca al meu suflet de Domnul sa fie uitat!
E-atata jale si durere si-aici la Noii, ca pe Pamant.
Primiti in inima Cantarea, si-n Suflete pe Domnul Sfant!
Deci iar trimit aceste Canturi, spre cei plecati in alte zari,
Aminte sa aduc spre Inimi Frumoasele noastre Cantarii!
E-atata jale si durere si-aici la Noii, ca pe Pamant.
Primiti in inima Cantarea, si-n Suflete pe Domnul Sfant!
Si Voua celor de acasa, pacat mi-ar fi sa nu va spun
Cantati cu totii iar sa Nasca, Cristos in Seara de Craciun!
E-atata jale si durere si-aici la Noii, ca pe Pamant.
Primiti in inima Cantarea, si-n Suflete pe Domnul Sfant!
Poate cu toti am vrea sa fie Iubirea vrajba sa infranga,
Colinde inima sa cante si Suletul sa nu mai planga!
E-atata jale si durere si-aici la Noii, ca pe Pamant.
Primiti in inima Cantarea, si-n Suflete pe Domnul Sfant!
Deci iar trimit aceste Canturi, spre cei plecati in alte zari,
Aminte sa aduc spre Inimi Frumoasele noastre Cantarii!
E-atata jale si durere si-aici la Noii, ca pe Pamant.
Primiti in inima Cantarea, si-n Suflete pe Domnul Sfant!

Desfatati-va Sufletele, nu-i asa, doar Vine Sarbatoare Nasterei Suletului Mantuitor!
gasiti, in adresa de mai jos o mare parte din Splendoarea Sufletului romanesc puse in Colinde
Dee Dumnezeu Lumina voua tuturor si Plinatatea de El Dorita omului!

http://colinde. org/madrigal. htm

petru borodi/Cluj
P. S. Multumesc domnului N.D.Rusu pentru Frumosul Dar al Domniei Sale pe care-l trimit mai departe!

| adyttu a răspuns:

Credinta, Nadejdea si Dragostea ne elibereaza de pacate.

| drumurile a răspuns:

Atata timp cat facem sex in post cu totii pacatuim, ca vorba aia doar nu ne putem abtine 40 zile sau cat o fi postu :O

| mary9524 a răspuns:

Adica sa pacatuiesti... thinking pai poate din frica dar putine persoane se gandesc la frica...si dragoste cam rar intalnita.eu cred ca oamenii pacatuiesc foarte mult.si nu se mai gandesc la nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai uitat sa spui si din bun-simt, mai e si varianta astawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu pacatuiesc zilnic, fiindca orice om face asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lorena24, eu, eu sint fara de pacat tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

April, ce tare ai fost. Ce-ar fi sa-i vezi pe toti, baieti si fete, masturbindu-se pe strada, prin autobuze, prin parcuri, in cofetarii, la teatru... rolling on the floor