| iulia_6060 a întrebat:

De ce nu se fluiera in casa? De fiecare data cand fluier in casa mama incepe sa strige si sa spuna: nu mai fluera si cand o intreb de ce, nu imi spune. Imi puteti zice voi?

15 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

De regula observatia care se face in asemenea imprejurare suna cam asa:"Nu mai fluiera in casa, ca doar nu esti in padure!". E o aluzie la faptul ca nu se fluiera in spatii inchise fiindca tonul ascutit si puternic al acestui tip de "sonor" deranjeaza, fizic, auzul celorlalti iar, pe de alta parte sugereaza si pustiul, singuratatea usor ingrijorata care tine sa avertizeze pe altii, animale sau oameni cand te afli pe o poteca din padure, asupra prezentei tale. Superstitia legata de acest mod de exprimare are radacini foate vechi. Fara a mai pune la socoteala ca poti fluiera si "a paguba" sau ca esti de-a dreptul socotit mitocan daca fluieri dupa o fata si risti chiar sa ti-o si spuna! Asa incat, cand te apuca fluieratul, e bine sa fii afara si singur.Personal cand am vrut sa fluier... n-am fluierat!

| baru a răspuns:

Avem idei invechite. Suntem ceausisti. Pe vremuri se spunea ca daca fluieri pe strada sau intr-o incapere esti cioban. Cu mentalitatile astea au ramas multi. Pacat. Pe mine nu ma deranjaza absolut deloc. Un singur lucru. Sa nu canti fals. In rest orice muzica este bine venita indiferent la ce este cantata. Asa ca da-i inainte. Pa.

| Alisa a răspuns:

Cica moare cineva, asa stiu eu. Acum sunt mai multe variante, dar sunt doar superstitii.

| cretzufinish a răspuns:

Eu stiu ca se zice ca e a paguba. Eu sunt fata si tot asa uneori ma mai apuca fluieratul de una singura. Eu una nu cred in toate prostiile, cred ca tine mai mult de bun simt.

| tania77 a răspuns:

Buna. Si pe noi ne certa mama sa nu mai fluieram in casa, ca cica aducem a paguba sau ramane casa pustie, superstitii! Dar acum noi nu mai fluiaram sa ne auda ea.

| Maia a răspuns:

laughing) Mama imi spune sa nu mai fluier in casa ca fac a paguba sau a cearta chatterbox! Superstitii.

| sasha a răspuns:

Sa zice ca fluieri a paguba, duce la saracie casa ajunge sa fie pustie. De ce fluieratul? Pentru ca oamenii de obicei fluiera cand sunt singuri in locuri cu ecou, pustii si cica la fel va ajunge si casa daca fluieri in ea goala si pustie tongue happy

| PoUfOuLeTe a răspuns:

Am auzit si eu de treaba asta.Am citit intr-o carte ca nu e bine, mai ales seara pentru ca cica ai atrage spiritele in casathinking nu stiu cat de adevarat este

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se zice ca aduci ginion in casa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atragi moartea

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aduce paguba in casa!

Alte răspunsuri
| Craciun_Delia_1998 a răspuns:

Am citit pe internet ca daca fluieri chemi spirite rele.....nu cred ca e adevarat tocmai ce am fluierat si nu am patit nimic (e 9 seara)tongue