| Allhambra a întrebat:

De ce numai în România se întâmplă ca băieți pe care nu-i cunoști și cu care n-ai nici o treabă, să se bage în seamă cu tine, aiurea, în locuri publice și să se mai și supere și să devină jignitori dacă nu vrei sau nu ai chef să stai la discuții cu ei?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

În care parte a României?

| Drimmero a răspuns:

In Romania inca e bine, prin tarile africane sau cele din america latina iti intra in masina cand opresti la semafor sau iti fura telefonul din masina cu tine de fata.

| Freya1 a răspuns:

La noi mulți doar te abordează și pleacă dacă ii ignori.In alte tari mergi pe strada și te trezești ca te iau pe sus și te baga în duba ziua în amiaza mare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Unde?

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum nu de mult a postat o fata vizita ei în Lituania.Sa cazat la o cabanuta cu iubitul ei și între cabane a parcat o mașină din care au ieșit niște bărbați ce s-au pus pe asteptat, iar când a ieșit o femeie cu copilul ei ia luat pe sus sa ii bage în mașină. Noroc ca s-au smucit și au scăpat ca tot de acolo anul trecut au mai răpit o femeie, da pe aia nu au mai gasit-o.
Și multe alte cazuri.Nu cred ca nu sti ca în unele tari e mai rău decât în preistorie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Eu stiu ca sunt tari unde e groaznic, in Romania e parfum pe langa ce e in alte parti, dar nu am auzit astfel de povesti.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Noi nu prea auzim știri dinafara decât dacă sunt foarte mediatizate, dar și în America și în Europa dispar zilnic fete, femei, copii.Nu zic ca la noi nu, dar e o diferență foarte mare.
Cred ca ai auzit și tu știrile alea cu fetele ce au dispărut și le-a găsit în beciul casei lui x, sau chiar a tatălui lor după 20 de ani și nu stiu căți copii în urma violurilor.Sa făcut și film, și cu asta și cu multe altele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

La noi autoritatile nu prea isi fac treaba, in politie se intra pentru ca e salariu maricel dar ei paraleli cu meseria asta dar asta e o alta discutie.
Si sincer nici nu le prea pasa de cetateni.
Daca autoritatile ar fi profesiiniste nu ar mai gasi victima dupa 20 de ani.

| Dismally a răspuns:

In Romaia zici? Stai sa vezi cum e prin Turcia sau mult mai grav, in Egipt laughing

| VoidEternal a răspuns:

Nu numai în Romania. Cretini sunt peste tot. Ca hidrogenul...

| CostinAlamariu a răspuns:

Ești tu sigura ca numai în România se întâmplă asta? Am vești proaste pentru tine. Tot globul pământesc face asta. Ceea ce ma duce la altă întrebare

De ce doar în România ai adolescenți tâmpiți care cred că doar în România se întâmplă ceva?

| Allhambra explică (pentru CostinAlamariu):

Am trăit niște ani buni în Olanda și nici măcar o singură dată nu s-a întâmplat așa ceva. Ceea ce și pe mine mă duce la altă întrebare.

De ce doar în România sunt adulți tâmpiți care cred că mizeriile românești sunt de fapt universale?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Allhambra):

Nimeni nu crede ca "mizerile românești" sunt universale. Nu exista mizerii românești. Oricat de mult ați vrea voi sa credeți ca românii au inventat și apa și crima. Ești exact ca dacopatii aia care spun că dacii au inventat apa. Românii n-au nimic special oricât de mult ati vrea sa va simțiți speciali. O experienta limitata în Olanda nu înseamnă absolut nimic. Du-te în Chicago, locuiește acolo 12 ani. Du-te locuiește în suburbiile Pariusului 30 de ani, sa vezi acolo cum încerci sa supraviețuiești. Du-te în zonele rele din Stockholm, du-te Los Angeles sa vezi cum e sa calci în rahat și seringi folosite. Du-te în Moscova, in cartiere. Du-te oriunde vrei pe globul asta, în lumea reală, nu în locurile drăguțe din centrele turistice din Europa. Du-te vezi cum e lumea reală, inclusiv în Occident și o sa vezi ca românii n-au inventat nici apa caldă, nici crimele, nici lucrurile bune nici lucrurile rele. Dacă crezi că avem ceva special ești deziluzionată sa crezi ca suntem buricul pământului. Nu suntem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca sunt prosti, eu in locul lor nici nu iti dadeam atentie.

| Fantaspirit a răspuns:

Lipsa de educație.