| Marck94 a întrebat:

De ce o mama nu isi intreaba copilul cum se simte? Daca are probleme, de ce nu il intelege? De ce nu ii da sfaturi bune? De ce nu il asculta? De ce nu ii vrea binele? De ce? De ce face asa o mama cu copilul? Copilul se supara mai mult, e dezamagit si mama sa il critica, se gandeste doar la ea. Nu ma asteptam! Acest copil sunt eu. De multe ori ziceam mamei cu ce i-am gresit de face asta cu mine? Striga, ma critica. A spus un lucru cel mai urat : mi-ai mancat toata viata. ????

Răspuns Câştigător
| AshuraElric a răspuns:

Esti hipersensibil(ă). Şi chiar dacă în unele situații mamele fac toate aceste lucruri, la care se adaugă violența fizică, cazul tău nu se compară. Este normal să ai anumite aşteptări de la părinții tăi, dar trebuie să înțelegi că nu te naşti părinte. Sunt oameni, uneori se supără, ştiu că ar trebui să fie un exemplu mai bun, dar pur şi simplu au momente în care nu pot fi mai buni. Adulții au multe pe cap.
Nu pune tot la suflet, nu te victimiza din orice, lucrurile astea te călesc.

10 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu e deloc vina ta, AshuraElric nu stie ce vorbeste. Unii parinti nu stiu sa isi exprime sentimentele sau sunt pur si simplu mai reci si mai frustrati. Nu iti poti schimba parintii, tebuie sa ii accepti asa cum sunt. Imi pare rau...

| AshuraElric a răspuns (pentru Bondarel99):

Dacă am cunoaşte întreaga poveste sunt şanse destul de mari să găsim mai multe victime. Există o explicaţie pentru comportamentul fiecăruia. Dacă în 22 de ani de viaţă cel mai groaznic lucru pe care l-a făcut mama lui a fost să-i adreseze aceste cuvinte, cred că e norocos...şi hipersensibil. Nu mizez pe faptul că el este sursa frustrărilor, dar consider că ar trebui să fie responsabil măcar pentru propria persoană. Cuvintele te pot răni doar dacă le laşi să facă acest lucru.
Dacă specializezi în domeniu şi eu sunt cea care greşeşte, mă poţi corecta.

| zăGhost a răspuns:

Probabil mama ta are o multime de lucruri pe cap. Poate are si un temperament mai coleric care o face sa se enerveze usor si sa vorbeasca vrute si nevrute la nervi. Poate are si o personalitate dificila. Sunt multe posibile cauze... incearca sa devii imun.

| Drimmero a răspuns:

Ai 20 si ceva de ani, chiar iti place sa te comporti ca un copil? esti deja adult la varsta asta, nu te mai prosti cu astfel de lucruri,, fii barbat si ar trebui ca tu sa ai grija de mama ta, nu invers.

| Freya1 a răspuns:

Poate vrea sa te imbarbateze.
Uneori mamele sunt mai dure cu copii ce sunt mai puternici si pot sa faca mai multe, si mai blande si bune cu cei mai neputincios si prostuti.
Nu cred ca mama ta te uraste doar nu stie cum sa se comporte sau ce vrei tu mai exact.

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru Marck94):

Eh uite ca se pare ca pana acum eu am fost cea mai "draguta " big grin

Răspuns utilizator avertizat
| LoveSleep a răspuns:

Ai 22 de ani și vorbești în felul ăsta, nu e clar de ce o enervezi?

| SilentRain a răspuns:

Copilul are 22 de ani, deci fii mai indiferent *putin*
Asta e soarta suporti si tu cat poti pana te muti singur
Unele mame sunt mai reci, nu le poti schimba