| Mihai87 a întrebat:

De ce oamenii mai în vârstă se adresează tinerilor cu apelative gen "mamă" sau "tată"? Ex: Ce faci mamă?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este un mod mai intim, mai afectuosi si mai apropiat de copilul sau, de aceea i se adreseaza in acel fel:
"ce faci mama?"
sau "vino la mama..."

Poate fi intalnit si la oamenii straini, din dorinta de a arata compasiune, intelegere, empatie, ajutor, de a fii cat mai aproapede sufletul acelui copil, sau acelui om:
Unii se adreseaza cu: "puiule", "fecioras", "fata draga" samd.

| Mosotti a răspuns:

Ptr ca ii considera cumva ca pe copiii lor, eu nu fac asa, dar unii da.

| relian a răspuns:

Cind spui ce faci tata, il intrebi tu ca tata, ca mama pe baiat, pe fata ce face, este o exprimare normala, in sensul, cel care intreaba ar fi o persoana narativa, o alta persoana si ar arata ca un tata, sau mama isi intreaba copilul ce mai face.

Ceva genul asta, nu-s expert in lingvistica sau gramatica, dar cred ca este o exprimare corecta, normala. Este o exprimare cu suport, care arata ceva, sau transmite ceva anume.

| Mindfulness a răspuns:

Naiba știe, la noi mereu apar apelative de astea și jargouri.

| 1onur a răspuns:

Le este drag de ei cu Adevărat happy

| 1onur a răspuns:

Sânt uni oamenii în vârstă pe care pe uni copii îi asemăna cu nepoți lor sau celor lor dragi membri din familie și așa îi vede și pe ceilalți în ochii lor astfel de oamenii au un suflet și inima frumoasă.