| anonim_4396 a întrebat:

De ce oamenii sunt mai importanti dupa moarte si nu cand sunt in viata? Ma uitam cum mii de oameni au iesit pe strazi in urma celor intramplate in acel club si ma gandeam " oameni astia sunt ipocrizia in persoana". Cand erau in viata nu le pasa la nimeni, daca treceau pe langa ei pe strada poate nu le-ar fi dat 2 lei pentru o sticla de apa daca le era sete dar asa toata lumea "moare de durere". De ce e mereu asa?

24 răspunsuri:
| Superdumnezeuomniscient a răspuns:

Iti recomand sa citesti scrisoarea I de Mihai Eminescu, poetul surprinde excelent acest lucru in finalul poeziei

| immaBeast a răspuns:

Asa sunt ei educati, asa au vazut la ceilalti, asa fac si ei.
Omul accepta cu greu moartea, ii este frica de necunoscut, nu stie ce se intampla cu el dupa, daca merge intr-un loc bun, daca merge intr-un loc rau, de aia ne este teama de moarte.
Oamenii trebuie sa invete sa accepte realitatea, cum ai un inceput cand te nasti, asa ai si un sfarsit cand mori, este ceva total normal.
Si noi nu " murim " corpul nostru cedeaza, inima nu mai bate, atata tot, sufletul pleaca in necunoscut, nu moare definitiv.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru immaBeast):

"Si noi nu " murim " corpul nostru cedeaza, inima nu mai bate, atata tot, sufletul pleaca in necunoscut, nu moare definitiv." asta o crede o persaoana religioasa.

| immaBeast a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei bine..eu nu sunt o persoana religioasa, asta este doar parerea mea, mi se pare trist si fara logica sa sfarsesti de tot, sa nu mai existi deloc, deloc, sa nu mai simti nimic, sa nu mai vezi nimic niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru immaBeast):

" mi se pare trist si fara logica sa sfarsesti de tot, sa nu mai existi deloc" pentru asta cred ca s-a inventat religia. oamenilor nu le sta in putere sau nu vor sa creada ca este doar o viata si atat si spera la ceva mai buna in "cea de dincolo".

| OoBunnyoO a răspuns:

Sincera sa fiu, nu cred ca aici este vorba ca le pare rau ca au pierdut o persoana respectiva. Cred ca parerea asta de rau este mai mult dedicata pierderii in general, pe o scara destul de mare. Pierderea unor persoane tinere, la inceput de viata, suferinta cauzata de parinti, suferinta prin care trebuie sa treaca cei care inca se afla in spitale s.a.
Eu m-am simtit usurata cand am aflat ca nimeni dintre persoanele cunoscute mie nu se afla acolo, dar imi pare rau pentru toti care au trecut prin ce au trecut. Este o experienta traumatizanta si multi vor ramane marcati pe viata de chestia asta. Nu pot spune ca imi pare rau pentru X si Y, pe care nu ii cunosc, dar imi pare rau ca din cauza unor bani in plus, s-au pierdut atatea vieti. Cred ca mai mult despre asta este vorba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Se uita repede stai linistita. cati oameni au murit in "89 si cui ii mai pasa in ziua de azi? copiilor care acum sunt oameni si au crescut fara parntini si familiile celor care le-au murit cineva drag in rest pe nimeni. Mai ales guvenrnul care isi bate joc de toti acei morti ducand tara in prapad

| immaBeast a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, am inteles unde bati, n-o scot la capat cu tine, lasa. rolling on the floor)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru immaBeast):

Nimeni cu incerca sa convinga pe nimeni de nimic amice, erau doar niste pareri. plus ca nu am auzit de o persoana "nereligioasa" care sa creada in viata dupa moarte si chestii de genul. foarte ciudat

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

De uitat sunt convinsa ca o sa se uite repede, asa cum s-a uitat si de cazul incendiului de la maternitatea Giulesti. Singurii care vor tine minte sunt rudele apropiate si prietenii. Iar probabil media va aminti anual sau o data la cinci, zece ani de ce s-a intamplat. Dar acum, cred ca pur si simplu este vorba de o manifestare. Pana la urma, este ceva destul de tragic. Nu este doar un tanar care a murit sunt treizeci, iar altii, intr-un numar urias se zbat intre viata si moarte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Sunt curios daca era in preajma revelionului daca se mai ducea lumea in cluburi.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil ca da. Eu chiar si a doua zi, aveam indivizi care isi faceau poze prin restaurante si cluburi.

| Alexandra4500 a răspuns:

Rating! Atat am avut de zis.

| YoBuDy a răspuns:

Salut,

Cred ca atunci regreti cel mai mult o persoana dupa ce nu mai este langa tine... Iar faptul ca au iesit in strada sa sustina macar cu un gand bun famiile victimelor nu denota ipocrizie ci vor sa arate faptul ca nu sunt singuri si ca incearca sa ajute cu tot ce pot, chiar si un gand bun este de ajuns.

Succes,

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Alexandra4500):

Si rating-ul dar si lumea a vrut sa vada imagini de acolo.

| Alexandra4500 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine si asta, dar prea se exagereaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Alexandra4500):

Se vorbeste intruna la tv despre ei, a?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Alexandra4500):

Da,se profita.O reporterita in timpul incendiului punea intrebari aiurea unei fete pe jumatate arsa. O amica de-a mea de pe facebook, imediat face o pagina in care isi exprima durerea, compasiunea etc etc dar cere ca pagina ei sa fie diribuita.Am intrebat de ce? Nu mi s-a rapsuns dar stiu de ce, pentru bineinteles acele like-uri. profit din nenorociri, asta e.

| Doub a răspuns:

Pentru că atunci când erau în viaţă, erau întregi şi probabil bine mersi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Pai e mai bine sa le pese cuiva acum dupa ce au murit? nu era mai bine cand erau in viata?

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Când erau în viaţă erau bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Pai acum numai sunt nimic. Mai bine era in viata. Altfel e cand vezi ca cineva da 2 bani pe tine, nu cand ai crapat si numai stii nimic si nici nu te mai doare de nimic

| Alexandra4500 a răspuns (pentru anonim_4396):

O luna numai despre asta o sa auzim.

| Alexandra4500 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oameni bolnavi, sincer imi este mila si greata de oamenii de genu asta.