| adriana543768654567895334 a întrebat:

De ce pe cei care ii consideram prieteni ne tradeaza si pe cei care tin la noi ii ranim [ cu voie, fara voie ]?
Voi credeti in prieteni? in prieteniile adevarate? aveti prieteni, daca aveti ca-ti va sar in ajutor cand aveti vreo problema?

6 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall. Totul este un teatru. In ziua de azi, esti singur. Tot cea ce faci, de unul singur, este cert. Prietenii, in ghilimele, sunt pentru interes. Nimeni, nu va fi prieten, daca nu va avea un interes. Lucrurile sunt clare. In concluzie: Scut in jurul tau. pa!

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Prietenii sunt din ce in ce mai rari, rari de tot, foarte rari... Daca ne-au tradat inseamna ca nu i-am ales noi foarte bine. Nu sunt ei vinovati ca noi ne-am pus increderea in ei. Cand ranim, se pune altfel problema. In acest caz este foarte mult de lucru cu noi insine, cu sufletul nostru si cu caracterul de care de fapt avem nevoie ca sa fie cat de cat impecabil pe parcursul intregii vieti. Altfel avem de pierdut, ori aceasta doare. Foarte grava este situatia in care insa ii ranim pe ceilalti cu voie. Aceasta inseamna un gest premeditat, care are consecinte tot asupra noastra. Si cand afirm aceasta, scriu de fapt despre efectul de bumerang. Atentie mare aici. In prieteniile adevarate insa cred, pentru ca ele exista cu adevarat, in sensul ca eu am suficient de multe exemple in viata mea. Dar existenta lor se datoreaza unei reciprocitati pe masura. Altfel, de asemenea, ca si toate restul relatiilor se sting. Stii cum este cu focul care nu este intretinut la timp...

| AiDuTzA a răspuns:

Din pacate, prietenii adevarati nu prea se mai gasesc!straight face totul se bazeaza pe ura, minciuna, tradare. dar, din fericire, din cei 99, 9% cei care ne ranesc...se gasesc acei 0, 1% care nu ajuta, ne sar in ajutor, ne fac sa zambimbig grin

| petruclaudiu78 a răspuns:

Depinde ce criterii folsesti ca sa definesti "prieten". Unii incadreaza simplii amici in categoria "prieteni". E greu sa gasesti un prieten adevarat, care sa fie dispus sa faca orice pentru tine. Dupa mine, un prieten e mai mult decat un frate, o sora, un parinte. Daca interactiunea noastra cu cei din urma tine in mare parte de apartenenta la un grup (familial), care este un fapt dat si nu o alegere, prietenia, fiind o optiune si nu ceva impus, poate crea legaturi mult mai puternice, bazate exclusiv pe altruism si afinitati. Este posibil sa gasesti prieteni adevarati, dar trebuie sa-i cauti sau sa ai norocul sa te gaseasca.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Da,eu cred in prieteniile adevarate.pana de curand nu pot sa spun ca am avut vreun prieten adevarat.am patit odata, ca m-am certat cu „prietena" cea mai buna, si a umplut scoala cu vorbe despre minecrying
da acum.ma inteleg cu o fata super, avem multe in comun si ne spunem toate una celeilalte.eu niciodata nu am spus altcuiva secretele ei, da nici ea pe ale mele.
nu ii inteleg pe cei care isi tradeaza prietenii. poate ca sa para mai tari in fata altcuiva, poate.nu stiu. oricum nu sunt oameni demni de incredere...si este foarte neplacut cand se intampla asta.
dar prietenia e frumoasa.sa poti discuta cu cineva cand ai nevoie.
este o zicala sau ceva de genu :dragostea intalneste prietenia intr-o zi si o intreaba:daca eu sunt cel mai frumos sentiment, tu de ce mai existi?
prietenia ii raspunde:ca sa aduc un zambet acolo unde tu ai lasat o lacrima.(mie imi place multlaughing

| doika a răspuns:

Stiu cum ii cateodata ma tot gandesc de ce suntem prietene...dar apoi vine rasp si imi dau seama ca avem o legatura specialabatting eyelashesdar sincer cand face faze naspa nu o pot intelegex( si cred in prietenii, dar se zice ca in lume nu e bine sa iti pui increderea in nimeni numai in tine