| Bogdan_Bobi_1983 a întrebat:

De ce portocala este portocalie si nu este mov si de ce merele se numesc mere thinking

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si de ce nu s-ar numi portocala si de ce merele nu s-ar numi caise(un exemplu).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Datorită coloranților.
De ce te cheamă Bogdan?

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stie ce insemnatate are numele lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu mă refer la semnificație, ci la motivul pentru care a fost botezat așa laughing.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Portocala dupa culoare dar pentru mere intreaba-l pe D-zeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Întrebări fără răspuns. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru andreidu):

Sa moara mortu`

| FearOfTheDark a răspuns:

De ce apa e uda?

| Cigαяєttє a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care gutuile se numesc gutui si din acelasi motiv pentru care prunele sunt mov si nu portocalii.

| PandaBear7 a răspuns:

Da cu tempera pe portocala si cand mananci mere zi ca mananci pere. problema rezolvata.

| Mihaela1100 a răspuns:

Ca sa intrebi tu

| Mihaela1100 a răspuns:

Si daca portocala ar fi mov s-ar numi movala laughing

| RobertCapotă a răspuns:

Pentru ca asa a lasat domnul ca sa fie fructele. Iar denumirea de mar a dato Dumnezeu cand Adam si Eva au mancat de el. Daca nu ma crezi cauta la Geneza si ai sa te convingi. Iar denumirea de portocala sunt sigur ca tot oamenii au pus-o prin faptul ca este portocalie! Sper ca te-am ajutat! Succes!

| CrazyRabbIT a răspuns:

De aia ca pot asa vor ele de mov de mere de atat si nu mai mult! Ai inteles?