| AlexDorinel a întrebat:

De ce Romania sufera din cauza batranilor care voteaza cu PSD si sustin comunismul? Cum putem sa le schimbam mentalitatea la batrani?

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cu virusul asta mai scapam din ei, nu ne bucuram pentru decesul la aia care sant intregi la cap cel putin

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu numai din cauza asta suferă România. Cât suferă din cauza asta?
Câți bătrâni votează cu PSD-ul? Ai statistică?
Astfel tragi concluzii din auzite.
Susțin comunismul.
Știi cantitativ câte lucruri pozitive a făcut comunismul pentru
țară și pentru oameni, pe care capitalismul le-a distrus și nu le mai face. înainte să decizi că comunismul a fost rău?
Cine susține PSD-ul, susține comunismul? Este PSD pardid comunist?
Când afirmi acester lucruri te situezi înafara realității rău de tot, și apoi te preocupă să schimbi mentalitatea unei întregi categorii de vârstă, pe motiv că nu gândește ca tine, adică greșit.

Răspuns utilizator avertizat
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eh... sunt ei si tineri care fac asta laughing

Din pacate nu prea putem schimba acest lucru, foe suntem toti de acord ceva, fie nu. Asa functioneaza votul. Suntem prea "mici" sa schimbam ceva.

| Holiday a răspuns:

"Știi cantitativ câte lucruri pozitive a făcut comunismul pentru țară și pentru oameni..."

Se pare ca zero. Daca faci o comparatie pe perioada cat a fost condusa de comunisti, in orice perioada, cu orice tara din Europa de Vest sau eventual SUA, iti dai seama usor de asta.
Dar nici nu trebuie sa faci asta, ia gandeste-te cati din tarile capitaliste si-au dorit sa emigreze in Romania? O fi vreunul? Nu cred. Dar invers? De ce oare, de bine ce era in Romania probabil, datorita minunatelor realizari ale comunistilor.
Si da, PSD-ul, pe filiera FSN, PDSR, e practic continuatoarea intr-o oarecare masura a unor politici comuniste, dar in mare masura a unor apucaturi comuniste.

"Câți bătrâni votează cu PSD-ul? Ai statistică?"

La alegerile europarlamentare 58% din electoratul PSD a fost reprezentat de pensionari. In afara de pensionari au ai avut succes mare la cei cu educatie precara.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Esti atat de idiot si neofit in ale politicii, incat nu meriti un raspuns. O asemenea conceptie ca a ta a dus tara de rapa.
Batranii au trait in ambele regimuri si stiu sa faca o comparatie, au cum, pe cand cei tineri cred ca tot ce zboara se mananca. Asa a luat fiinta fascismul in Europa in anii '30.
Nu sunt batran, dar ii respect, deoarece stiu ce au facut pentru tara. A iubi tara si a nu o pune la dispozitia strainilor nu inseamna comunism. ca atunci americanii sunt mai comunisti decat noi.

| suntserios a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Au facut o duda pentru tara. Au fost invatatibsa respecte ordine si sa faca neptotisme. Asta au favut batranii educati in comunism. Si acum nu se pot adapta la realitatea zilei.

| Holiday a răspuns (pentru CodrutElian1990):

"Batranii au trait in ambele regimuri si stiu sa faca o comparatie..."

Stiu pe dracu`, de fapt sunt atat de incapabili sa se adapteze incat prefera lucrul prost, dar pe care il cunosc, decat ceva diferit, dar necunoscut lor. Si asta e valabil si in alte aspecte, nu doar in politica.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Holiday):

Nici nu are rost sa-ti mai raspund, deoarece esti de o incultura crasa, nu numai politica. Iti spun doar atat: o sa ajungi si tu batran si pensionar. O sa fie vai de fundul celor care acum sunt tineri: o sa iasa cu o pensie cu care o sa moara de foame.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Vorbesti din auzite. Tot ce este construit in tara este construit de acesti oameni. In prezent cei care mai constuiesc in tara sunt strainii, care ne dicteaza ce sa facem.

| suntserios a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ascultau ordine si construiau prost.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Acum nu se construieste nici atat. E rau cu rau, dar e mai rau fara rau.
Irigatiile, baza agriculturii in Baraga au fost pe locul doi in Europa.
Nu, nu construiau prost. Construiau bine. Erau specialisti foarte buni. Atat ca nu stabileau ei unde si ce se construieste, dar cum se construieste stabileau.
Capitalistii nu au fost in stare sa continue amenajarea Siretului si construirea lantului de hidrocentrale proiectate pe acesta pentru prevenirea inundatiilor. Cu mijloacele de atunci, comunistii au construit zeci de hidrocentrale, mai mari sau mai mici, fara de care Romania azi ar lucra la lampa si felinar.
Ciulinii Baraganului descrisi de Panait Istrati au reaparut, desi au fost "exterminati" pe timpul comunismului.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu prea poti. Mai bine ne concentram la o paradigma politica coerenta in randul tinerilor.

| PainTech a răspuns:

Cand vin astia si spun ca maresc pensia cu 10% ce sanse mai au ceilalti?

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

E cam greu de schimbat opiniile unor persoane în vârstă, dar nu imposibil.

Bătrânii (cu excepția celor din politică) - în România, sunt morți social și au o pondere foarte mică de influență asupra societății.

Grosul stă în mâna 30-50, care, după cum poți vedea, nu stă mult mai bine situat față de "bătrâni". Fac alegeri la fel de proaste, la fel de des. Și nu vorbesc doar dpdv politic. Analizează-le viețile și o să vezi.

Nu ai cum să fii un manager prost al propriei vieți și să ai pretenții să fii un manager bun al unei întregi națiuni.