| Nejskak a întrebat:

De ce s-a creat asta cum că este o rusine sa locuiești cu părinții sau cu socri? În trecut nu era chestia asta. Daca tu investești în casa de langa oraș să zicem, de ce te-ai muta in oraș pe niște condiții mult mai slabe și la un preț foarte mare? Vorbim de o casa de la tara cu condiții bune,gaze,termopan,baie,apa mobilata,etc. Ce te motiveaza sa treci de la niște condiții bune, la unele mai proaste, și la un preț mai mare? Poate confortul că ești în orașul cu jobul și că nah, poate ai intimitate mai mare? Cei din București, pe care îi cunosc eu și s-au căsătorit, stau la părinți, până cica își găsesc ceva, însă au trecut ani și tot acolo locuiesc

5 răspunsuri:
| Nejskak explică:

Cu doi de i

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca te muti singur trebuie neapărat să te muți în oraș? Te poți muta foarte bine tot departe de oraș.

Și da pentru un cuplu e o idee foarte proasta să locuiască cu părinții din foarte multe motive începând cu intimitatea până la deciziile de viață luate și de la posibilitatea de a se descurca singur.

Știu vreo două exemple din astea. El căsătorit și mutată la părinții ei. Soacra ii spala chiloții iar el și nevasta sa sunt incapabili la peste 30ani sa își facă singuri o oala de mâncare că sunt întreținuți.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ăsta e un standard format de copiii de ciobani, care "au reușit în viață" cumpărând un apartament de 40mp într-o zonă poluată. Lor li se pare raiul pe pământ, pentru că au scăpat de părinți și restul neamurilor, pentru că nu au de cosit, nu au de scos găinile dimineața, de muls vaca, și au apă caldă curentă. Bineînțeles că nu s-au născut cu aceste condiții minime.
Traiul la bloc nu e deloc plăcut, ai parte de galagie, lipsă de intimitate, te cerți cu vecinii când vrei să parchezi, când vrei să renovezi, te deranjează și ei la rândul lor. În majoritatea blocurilor se aude când vecinu' se duce la baie, când face salată de vinete sau șnițele, când se kca moale, când vorbește la telefon de pe wc, când ridică tonul la nevastă, când se joacă puradelul, etc.
Eu m-am născut și am crescut la bloc, mi se pare scârbos. E un bârlog pentru leneși. Faci curat în 5 minute, renovezi cu 4000 de lei, dar e un loc mediocru.
O familie cu 3-4 membri ar trebui să aibă o casă cu curte decentă, loc de parcare, terasă, ceva plante...

| VoidEternal a răspuns:

Nu e o rușine dar e o idee proasta pentru că or să apară inevitabil neînțelegeri. Generațiile diferite gândesc diferit.

| Emma30555 a răspuns:

Nu e o rusine dar e bine sa fii independent, sa stai cu socri sau parintii pana la varste inaintate nu este prea indicat fiindca apar discutii inevitabil. Poate stai in conditii mai proaste la inceput dar in timp poti sa evoluezi. Ideea e sa te intretii singur si sa iti oferi intimitate si libertate. Daca stai in casa parintilor cumva trebuie sa tii cont mai mult de regulile si tabieturile lor. Dar nu este o rusine, daca te intelegi cu ei, si va simtiti toti bine,, daca sunteti apropiati si genul de oameni care convietuiesc frumos impreuna nu e nici o problema. Sunt si avantaje,, familia e mai unita, se ajuta mai mult unii pe altii, nu se simt singuri dar cu conditia sa fie intelegere si fiecare sa lase de la el cand trebuie ca sa nu apara tensiuni