| radualmasan a întrebat:

De ce se aruncă românii la mașini scumpe?
Când ne-om trezi odată din prostie?

25 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca-si permit. La fel ai face si tu daca ai avea bani.

| radualmasan explică (pentru darrio2007):

Dar de ce sa-mi cumpar neaparat masina daca am bani? Poate daca am bani imi angajez sofer de la firma mea. Asta este penibilul prezentat de indivizi precum Becali - se cred mari barosani, dar conduc Maybach, in loc sa aiba sofer laughing

P.s. A-ti cumpara masina nu este un semn de bogatie in Romania. Este, in majoritatea cazurilor, un semn ca esti fraier si cotizezi credite la bancile straine. Suporti deprecierea si costul inovatiei. Dar astea le vom invata in decenii, mai avem nevoie de putina slefuire ca sa ajungem si noi la gandire precum francezii, nemtii, italienii etc... Momentan, descoperim universul si ne dam smecheri intre noi, atacand pe cei care incearca sa ne schimbe

| RAY a răspuns:

Iar a sarit mamaliga in tine si judeci pe alti, stai ma pe locul tau, ca nimanui nu ii pasa ce scrii tu, stim ca esti saracie nu te lauda cu asta

| anonimg a răspuns:

Ba încă în țările dezvoltate se folosesc bicicletele mai mult decât mașinile. Poate că țările nu au fost construite cu bicicletele, dar oamenii aceia au o mentalitate mai bună decât a noastră.

| radualmasan explică (pentru anonimg):

Este suficient sa ma uit doar la Germania si Olanda, sa vad doua tari super dezvoltate unde oamenii folosesc bicicleta zilnic, pentru cumparaturi, plimbari si pentru a se duce la munca. Este drept ca au si infrastructura necesara, insa au in primul rand mentalitatea necesara. La noi este inca rusine sa mergi la munca pe bicicleta, lumea te ia de sarac.

| Iote a răspuns:

Fudulia si prostia la romani, nu au leac.

| GPA a răspuns:

Ai menționat mai sus de dezvoltare intelectuală. Tu vezi lucrurile greșit și vorbești la modul general. Asta nu înseamnă că dacă ai mașină luxoasă ești subdezvoltat intelectual. E o aberație să crezi așa ceva. Nu toți sunt la fel, majoritatea își cumpără mașinile pentru confort și pentru familie, au nevoie de o mașină mare, poate să fie berlină/4x4-sport, atâta timp cât omul își permite și nu se laudă cu noua mașină în care a investit sute de mii de euro, este foarte în regulă. Fiecare are dreptul de-a alege ce mașină dorește, numai bunul simț să se păstreze (am vorbit de laudă).

| radualmasan explică (pentru GPA):

Sunt de acord cu tine, in unele aspecte. Poate tu gandesti mai bine, cel putin asa te exprimi. Insa vad snobism peste tot in aceasta tara, iar aici iti pot defini asta drept o majoritate in raport cu ceea ce descrii tu ca normalitate. Sunt petrolist, am fost in Nigeria anul trecut si acolo acelasi comportament. Masini mari si luxoase in centrele oraselor, fite, gafe, sfidare. In fond, sunt niste subdezvoltati ce incearca sa epateze, iar tarile dezvoltate ii mulg. Aceeasi gandire o avem si noi, 80% din acest popor. Asa era si pe vremea lui Caragiale, ne-a zis-o clar "La vremuri noi, tot noi". Datorita educatiei de proasta calitate si a lipsei generale de-alungul secolelor, incercam sa parem ceea ce nu putem fi. In Austria oamenii sunt foarte selectivi, desi traiesc la 1000 de ani diferenta. Isi cumpara masina pentru a-si rezolva strictul necesar, nu pentru a se fali in fata vecinilor. Iar aici sunt SOSELE, nu batatura. In fond, la noi se cumpara masini pentru a merge prin batatura. Este complexul acela de inferioritate, pe care il poti camufla aparand intr-un lucru de calitate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce te doare pe tine ce fac altii cu baniii lor?

| radualmasan explică (pentru anonim_4396):

Meh, nu ma doare. Insa e amuzant sa vezi cum noi, in loc sa ne dezvoltam intelectual, devenim pe zi ce trece mai africanizati. Daca mergi prin orasele din coloniile africane, aceeasi mentalitate ca la noi vei intalni. Toti parlitii din tarile subdezvoltate se rup alergand dupa masini bengoase.

| anonim_4396 a răspuns (pentru radualmasan):

Oamenii nu se dezvolta intelectual. IQ e static. Educatia si medium e singura chestie care isi pun amprenta asupra noastra. Nu poti sa ii condamni ca gandesc asa. Atata stiu
Si ce intelect ai tu cand judeci la fel de superficial? Haha ala are masina e prost rolling on the floor
Romanii ar trai bine daca ar invata sa isi vada de treaba lor
Sa nu se mai uite in curtea vecinului

| radualmasan explică (pentru anonim_4396):

Daca oamenii nu se dezvoltau intelectual, ramaneau toti in Africa. Vezi tu, nu prea gandesti. Daca tie iti convine si sustii ceea ce se intampla in societatea noastra, nu ma mira de ce aceasta mentalitate este transmisa mai departe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru radualmasan):

Daca tu crezi ca esti departe de Africa inseamna ca ai o parere prea buna despre tine

| radualmasan explică (pentru anonim_4396):

Din moment ce sunt cetatean Austriac, chiar sunt departe de Africa happy Salut!

| anonim_4396 a răspuns (pentru radualmasan):

Esti pe dracu

| radualmasan explică (pentru anonim_4396):

Vorba de mahala. Discutia cu tine se opreste in acest moment. Nu discut cu indivizii subdezvoltati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru radualmasan):

Te-ai speriat cand ai auzit de dracu? Asa sensibil esti? rolling on the floorrolling on the floor
Austriecii sunt leftisti? Te-au spalat pe creier bine?
Pe TPU si eu sunt cetatean chinez. Poti sa ma contrazici?

| 1234568807 a răspuns:

Se arunca la masini scumpe cine isi permite, ceilalti se multumesc si cu logan

| florin926481f a răspuns:

Daca tie iti place o masina scumpa si iti permiti sa o cumperi te gandesti ca esti prost daca faci asta si renunti sa o mai cumperi?
Plus de asta nu poti spune ca "se arunca romanii la masini scumpe" cand in toate tarile se vand astfel de masini, poate mai multe decat la noi.

| Crescent a răspuns:

Ca sa se laude si sa para,, misto''

Răspuns utilizator avertizat
| Whitesnake99 a răspuns:

Asa ziceam si eu pana am avut ocazia sa merg intr-una de peste 100k €. Sa zicem doar ca se sta un pic diferit fata de Logan. Fiecare face ce vrea cu banii lui. Baza capitalismului.

| DanielDanny a răspuns:

Mai problema sunt aia care le cumpara degeaba si stau parcate peste tot de nici pe jos nu mai poti sa treci printre ele!

Peste tot vad masini parcate care n-au mai fost miscate de ani de zile, se vede stratu de praf sub ele de un centimetru!

Cand eram mic abia vedeam o masina la 5 minute! Acu nici nu mai ai loc de ele pe trotuar!

Mai treziti-va la realitate, si nu va mai intrebati de ce este aerul poluat sau de ce nu mai avem nici doua zile de zapada toata iarna! Ne umplem tara de metale si ne mai aduc si straini gunoiul lor!

| radualmasan explică:

Tot am fost prin Franta de Sud, la mediterana, prin Italia de asemenea. Pe langa unii care intr-adevar au masini scumpe sau de colectie, majoritatea oamenilor de rand umbla in "SCOARȚE" de mașini. Am intrebat un francez pe plajă si mi-a spus ca el vrea sa trăiască, nu să plătească mașini