| anonim_4396 a întrebat:

De ce se intampla adeseori sa avem mai multa incredere intr-o persoana straina decat intr-o persoana apropiata? De ce gasim intelegere si sprijin in persoane la care nu ne-am astepta?(daca tot am pus intrebarea asta, tin sa multumesc tuturor celor care mi-au fost de ajutor prin raspunsurile date la intrebarile mele postate pana in prezent, intr-adevar mi-au fost de un real folos)happy

Răspuns Câştigător
| luckyman a răspuns:

Fata de o persoana straina suntem mult mai deschisi spunandu-le mult mai mult decat uneia apropiate. Este o problema cu o explicatie de natura psihologica, anonimatul si umbra conferindu-i omului mai multa siguranta. Vezi si comportamentul unui om in mijlocul unei multimi, atunci cand cu mare greutate poate fi individualizat si comportamentul aceluiasi om, de aceasta data, singur, intr-o situatie aproape identica.

2 răspunsuri:
| elamit a răspuns:

Uneori ai impresia ca persoana de langa tine te ia in ras, dar cine te ajuta la nevoie un strain, nu cred tot cel apropiat. te pup

| florin_7920 a răspuns:

Nu stiu daca as avea incredere într-un strain mai mult ca intr-o persoana apropiata eu nu aş avea, dar ca am gasit sprijin si raspunsuri în persoane la care nu m-am asteptat da am gasit, dar încrederea nu o dau oricui, spriji nu mi-e rusine sa cer findca chiar imi place sa ofer ajutor chiar daca nu am vazut persoana niciodata, din putin iti faci amici.