| Cipi1212 a întrebat:

De ce se prezintă anunțuri de angajare unde experiența nu este necesară și când te duci la firma respectivă, îi spui patronului că nu ai experiență. După interviu, el zice că te va suna și nu te mai sună? În acest caz ce înseamnă "experiența nu este necesară" pentru patroni?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate nu te suna din alte motive nu din lipsa de experienta

9 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Poate te ia și după alte aspecte.
Știu că pare ciudat,dar se uita cum te îmbraci,cum arăți,ce faci in timpul interviului, ce ai făcut înainte, cum ii răspunzi la întrebările pe care ți le pune.
Și dacă vede că ceva nu e potrivit, îți dă fatală și acolo te lasă.
Ori asta, ori pur și simplu unii sunt niste ipocriți.
Ai mai pățit situații de gen sau e prima?

| ioana748 a răspuns:

Trebuie sa mergi la mai multe interviuri. Nu te stresa despre criteriile celor care angajează, ca nu conteaza. Dintre mai multi candidati, tu poti fi ales sau nu. Mergi pur si simplu mai departe. Ideea este sa fii perseverent, sa aplici la cat mai multe joburi.
Daca vrei servici vei gasi.

| KovacsB a răspuns:

Angajatorul daca are de unde alege se va orienta dupa propriile criterii, dupa experienta, dupa intuitie.
Nu este asa de simplu nici pentru el sa gasesasca un angajat ok.

Înseamnă că dacă îndeplinești alte criterii, de el știute, nu mai contează dacă ai sau nu experiență în domeniu. Dacă ai, constituie un avantaj, dacă nu ai, nu e problemă.

Nu te-a mai sunat pentru că nu ai îndeplinit alte criterii sau a găsit un angajat care i-a inspirat mai multă încredere.

| Violleta2022 a răspuns:

Inseamna ca sunt zeci de asemenea cereri si ei triaza si aleg unul sau doi din cei care depun CV-urile.
Daca nu te suna inseamna ca nu ai fost norocos sa te aleaga pe tine.
Nu este nevoie de experinta dar sunt alte criterii de selectie: varsta, cat de fluent si corect vorbesti, cat de bine te prezinti samd.

| LisaJulie a răspuns:

Eu cred ca poate unii sunt disperați sa angajeze pe moment, de asta nu se mai cere experienta

| simplaexsistenta a răspuns:

Poate scriu ca experienta nu e necesara ca sa vina mai multi oameni sau se iau si dupa cum te comporti. Who knows?

| MistarGoGu a răspuns:

Multe îs date la MISTO! Cam în orice firma mica sau medie posturile " caldute " de la birou *( HR, CONTA & Logistica ) sunt rezervate pentru PILELE patronului!
Nu vrea patronul sa își bage cineva STRAIN nasul prin acte contabile sau alte chestii sensibile!
În producție la hamaleala și rupt oase nu mai contează

| Furnicuta000 a răspuns:

Inseamna ca experienta nu e necesara dar este un avantaj. Adica a venit cineva cu experienta si l-a ales pe el. Daca tu erai singurul, te alegea pe tine