| DrageanElena a întrebat:

De ce sunt atatea boli pe lume? tot timpul apare cate un noua.

Răspuns Câştigător
| kayan a răspuns:

Ca sa aiba producatorii de medicamente din ce trai...

nu ti se pare paradoxal ca tehnica evolueaza dar bolile se inmultesc?

5 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Cutia Pandorei... Curiozitatea femeii.
Se spune ca pe pamant a fost odata "Varsta de aur", oamenii prietenosi, pace, sanatate.
Jupiter si Iunona conducea din inaltele culmi... ceea ce ii deosebea pe oameni de zei, era cunoasterea focului. Pana intr-o zi, cand Prometeu, gandindu-se ca le poate da o mana de ajutor oamenilor, fura o farama din fulgerele lui Jupiter si le aduce pe pamant.
Jupiter ii pedepseste pe Prometeu, inlanduindu-l timp de 30.000 de ani pe o stanca din vf muntilor Caucaz.
Iar pe oameni... astfel:
Il porunceste lui Vulcan, fiul lui atat de urat, incat la nastere, Iunona, uratandu-se ea de uratenia lui, l-a scapat pe pamant, ramanand si schiop, sa construiasca o statuie, o muza foarte frumoasa.
Cand aceasta a fost gata, Minerva i-a dat o sarutare, insuflandu-i viata.
Trebuia s-o casatoreasca. Imparatul Epimeteu, a dorit s-o cunoasca. Jupiter, i-a dat Pandorei o cutiuta foarte frumoasa.
Mercur, a plecat impreuna cu ea spre Epimeteu. In munti, ei i-a scapat cutia, insa a vrut cu orice pret s-o aiba inapoi. Mercur a ezitat, insa i-a innapoiat-o.
Ajungand la Epimeteu, acesta i-a daruit o esarva de culoare stravezie, asemanandu-se mult cu o aurora.
Curioasa, ce se ascunde in cutiuta, crezand ca sunt niste agrave pentru esarfa, ea a deschis... Din ea iesind numai boli, minciuni, cearta.
Degeaba regreta Pandora... Insa, din cutiuta a mai aparut ceva :
Un porumbel alb, o raza de lumina. Speranta! asa cum ea s-a ascuns in fundul cutiei, asa se ascunde si in fundul inimii noastre! happy

Asta e doar o legenda... Mi-a parut bine ca am putut sa ti-o impartasesc!

daniela
| daniela a răspuns:

Pai ei spun ca microbii devin mutanti si se schimba simtomatologia bolii si mai mult sunt rezistenti la tratamentele traditionale. Eu cred ca mute chestii sunt inventii de laborator scoase pe piata de cei ce fac medicamente pentru a supravietui

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Am auzit ca unii virusi ar fi intentionat scapati din control...nu stiu cat de adevarat este. dar de ce nu ar fi posibil?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta nu avem de unde stii. Poate din cauza gradului de poluare foarte ridicat, poate ca inca mai exista tari unde se traieste in corturi si se mananca cine stie de unde, poate pentru ca nu stim sa avem grija de sanatatea noastra si avem o igiena precara, evitand uneori spalatul pe maini si altele...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe scurt:
Cum si noi ne dezvoltam si ne adapatam noilor conditii de viata asa si "bolile", virusii se adapteaza si de ex vaccinurile nu mai sunt bune sau se transforma dintr-un virus mic intr-o boala...