| Cipi1212 a întrebat:

De ce sunt oameni care își cumpără ceasuri scumpe? Ceasurile scumpe nu arată aceeași oră ca ceasurile ieftine?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E o investitie ca intr-o bijuterie.

| Dismally a răspuns:

Nu e vorba de ora, cesurile ieftine, spre exemplu un Casio de 150 lei e mult mai precis decat un Patek Philippe care costa 200.000 euro. Ceasul e mai mult un accesoriu de moda decat un instrument pentru masurat timpul. Daca vrei sa stii cat este ora te poti uita la telefon acum, e mult mai precis decat orice ceas de mana.

| Sawarekh a răspuns:

Nu au alte valori, alte calitati.
Practic ei vor sa isi expuna cumva ideea ca au bani si ca au muncit pentru acele obiecte, si fiindca nu sunt apreciati in alte lucruri, simt o mare nevoie de validare.

| JohnnydeFeer a răspuns:

Vor sa arate puterea financiara pe care o au, Asa ma intreb si eu de ce unii oameni isi cumpara iphone pro, Dar un telefon de 400 de euro e suficient pentru folosire normala.

| MistarGoGu a răspuns:

Cocalareala! Cu mașinile și casele same shitt iar ANA-Fura doarme în bocanci! Confisca si vinde pe site sau la licitație chinezării de 5 lei
ÎN timp ce rechini cu 5-6 firme pe numele unor boschetari trag statului tunuri de zeci de milioane €
Frumoasa tara... păcat ca este locuita

| Batmanel a răspuns:

Eu contrazic alte comentarii de aici; nu sunt bogat dar am cateva ceasuri pana in 300e (nu sunt in liga de avut) dar nu se compara, sunt ca bunuri de colectie, calitate superioara. Nu le port sa arat ca am ceva, acum toata lumea poarta ceasuri la mana, sunt si in bazar la 30lei mai mari si mai lucioase decat ce am eu, nu asa se pune situatia.
Da, cocalarii le vor purta sa arate "valoarea" dar suntem si cativa care le purtam de placere, pentru noi.

| TimberWolf a răspuns:

Am doua ceasuri unul de 240 de lei si unul de 600 de lei dar sunt de aceeasi parere ca si tine, dupa ce l-am cumparat pe al doilea am realizat ca de fapt nici nu ii folosesc restul functiilor, ma uit doar la ora si atat.

| TimberWolf a răspuns (pentru MistarGoGu):

Zi-le don Gogu!