nony
| nony a întrebat:

De ce tácerea este mai ucigatoare decat cele mai dure cuvinte?

Răspuns Câştigător
| emi a răspuns:

Cand insulti. tipi sau critici...iti PASA! ...insa tacerea este semnul indiferentei, nu tacerea doare, ci indiferentasad

17 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

De ce probabil astepti un raspuns care nu vine si care probabil vrei sa fie pozitiv ..asa ca si tacerea e un raspuns intotdeauna negativ...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune mult mai multe.

nony
| nony explică:

Harciog. e paradoxal atunci cand tacerea spune mii de cuvinte, nu?

leonardk
| leonardk a răspuns:

Pentru ca nu stii ce gandeste cel care tace si iti faci o mie de ganduri. Nestiind nu poti alege o atitudine sau reactie de raspuns sau justificare. Este ca un inamic nevazut care trage asupra ta din toate directiile, fara sa te poti apara. Cand sunt folosite cuvintele, cat de dure ar fi, ...macar stii cum sa te aperi.

| vilmaristul a răspuns:

Pentru ca te lasa sa presupui
si de cele mai multe ori presupui, exact ceea ce nu ti convine

mariana
| mariana a răspuns:

Tacerea este ucigatoare pentru ca, iti dai seama ca cel ce se posteaza, in acest mod de manifestare, este indiferent fata de tine ca individ, fata de problema pusa in dezbatere. Asa cum ti s-a raspuns deja, daca cunosti motivele cu care te critica cineva, poti sa actionezi ca sa-ti sustii punctul de vedere. Daca insa acel interlocutor al tau se posteaza pe acest gen de manifestare, este cert ca se situeaza pe o pozitie contrara celei pe care o sustii tu, insa nu poti sa-l abordezi, pentru ca acela nu-ti acorda aceasta posibilitate, prin indiferenta pe care o degajeaza, la problema ce te preocupa pe tine.
Chiar daca ne referim la o relatie amicala, de dragoste, in care partenerul (a) se declara indiferent fata de tine, nu are rost sa-i soliciti un raspuns, pentru ca indiferenta aratata, iti explica cert ca, aceea persoana nu mai este interesata de tine si atunci, nu mai ai pentru ce sa te lupti.
Daca incerci sa-i ceri explicatii, vei inrautati situatia si vei vedea clar ca, insistand te pui intr-o situatie dificila de parca ai cersi acea relatie, lucru ce iti distruge verticalitatea si te duce in postura de a decadea in proprii tai ochi.
Nu poti lupta cu indiferenta, poti doar s-o ignori si sa-ti indrepti atentia spre alt obiectiv, in care sa poti deveni interesant pentru interlocutorii tai, oricare ar fi acestia.
Sper ca ti-am structurat cateva idei la intrebarea pusa de tine si am insistat pentru relatiile interpersonale, pentru ca pe acest site, sunt multe intrebari de acest gen: ce sa fac daca ...prietenul meu, iubitul meu ma trateaza cu indiferenta sau a renuntat la mine fara nici o explicatie? Explicatia este una singura ca, tu ai devenit indiferent, pentru cel/cea in cauza si atunci interesul unilateral duce doar la pierderea demnitatii personale. Nu este cazul sa te umilesti niciodata pentru ca dupa un timp, tu insuti te vei condamna pentru acest tip de manifestare, iar cel "rugat" sa revina, te va dispretui.

| Gabry a răspuns:

Doare mai mult pentru ca ti se creaza impresia ca acelei persoane nu-i mai pasa de tine.Iti creaza o curiozitate, vrei sa stii ce la suparat atat de rau in atitutidinea (cauza)creata de tine.
Sunt cauze in care iti creezi propria imagine, crezi ca acea persoana te ignora si suferi foarte mult nestiind ce a cauzat ca acea persoana sa te ignore.Iti creezi tot felul de imagini cum ca ai spus ceva usturator fara ati da seama iar acea persoana sufera in tacere ne mai vrand sa dea ochii cu tine, cand de fapt, acea persoana nu si-a dat seama ca mai trebuie sa poarte o conversatie cu tine sau ca trebuia sa raspunda unui lucru spus de tine!

| ramada a răspuns:

Pentru ca, daca tace, nu-ti dai seama ce gandeste de fapt.

| mcrenma a răspuns:

Pentru ca indiferenta doare cel mai tare.
Daca vei incarca persoana respectiva cu insulte, si ea la randul ei riposta. Este mult mai bine sa fii indiferent/a si sa nu bagi in seama.

| Silvia a răspuns:

Uite pe mine ma doare mai mult faptul ca nu spune nimic si tace, decat daca mi-ar spune ca sunt o proasta, ultimul om de pe pamant, o urata, un nimeni.Muuult mai mult...sigh dar nu avem ce sa facem... din pacate nu putem citii gandurile celorlalti...

| juniper a răspuns:

laughing La scoala numai asta aud, taacerea, cu accent pe primul a. Asa sur suna laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca e sinonima cu indiferenta, cu ignorarea respectivei persoane, iar indiferenta e ucigatoare uneori. Sunt unii pe care, desi ii ignori, desi nu le adresezi niciun cuvant, n-au absolut nicio reactie ca ti-ar intelege atitudinea! Oameni si oameni!

Răspuns utilizator avertizat
| Shhht ! - ( Nony ) a răspuns:

Pentru ca ii arati ca nu iti pasa...

| Kandy a răspuns:

Probabil pentru ca da impresia de indiferenta...nepasare....si asta e mai dureros decat multe jignirisad atunci cand adresam cuvinte urate inseamna ca persoana careia i le-am zis ne-a dezamagit sau ne-a ranit....in schimb, prin tacere dam de inteles ca nu ne mai intereseaza. Indiferenta e cea mai dura razbunare (parerea mea) straight face

| Kandy a răspuns:

Stiti cum se spune: "Si tacerea e un raspuns"...desi eu cred ca adevaratele raspunsuri se exprima prin cuvinte...

| simoSTAR a răspuns:

Pentru ca mai mult ne temem de ceea ce nu ni se spune.pentru ca atunci cand asteptam un raspuns si nu primim decat semne de intrebare, ne gandim la ce este mai rau si asta ne omoara in interior.