| RobyRobytzu2000 a întrebat:

De ce tinea Mihai Viteazu sabia?

Răspuns Câştigător
| ioanandrei a răspuns:

De manertongue

30 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Pentru ca asa i cerea Sergiu Nicolaescu!

| mami a răspuns:

Sa se lupte cu ea, de maner

| SerafimHD a răspuns:

De coadasmug

De treci codri de arama!
De neinteles!
De ranjat la ficat!

| vrelian a răspuns:

Parca Mihai Viteazul avea barda.el nu prea folosea sabia.probabil sabia ia s-a parut ceva slabut si cea zis lasa ca va iau cu toporu.dar normal avea si sabie acolo ca plan de rezerva.

| TheStory a răspuns:

Cea mai idioata intrebare, n-ai ce face.
Vezi ca admini pot sa-ti inchida contul daca mai pui intrebari fara rost.

| SlenderWomen a răspuns:

De maner

| Gabica a răspuns:

De maner..Hahaha,foarte complicat.Intrebare fara sens, nu te ajuta cu nimic raspunsurile noastre.

| Solsagan a răspuns (pentru VadTot):

Glume de salahor.

| VadTot a răspuns (pentru Solsagan):

Ce i ala salahor sti?laughing)

| RobyRobytzu2000 explică (pentru TheStory):

Hai zi zau cu limba scoasa...ce te doare pe tine

| Solsagan a răspuns (pentru VadTot):

Ştiu ce-i ăla şi mai ştiu şi să scriu. Ten points for me!

| VadTot a răspuns (pentru Solsagan):

Stii pe naiba! Inainte sa scoti cuvinte pe gura macar sa stii ce spui ~~~!

| Solsagan a răspuns (pentru VadTot):

Băi, puţă, cred că încurci tu definiţiile.
Salahor îi ăla care îl găseşti cel mai des pe şantier, unde se fac cele mai proaste glume aka ce ai zis tu mai adineauri.

| VadTot a răspuns (pentru Solsagan):

Ok.Dar Cred ca n ai fi avut curaj sa mi spui toate astea face to face ce zici? Asa Ca Esti doar tu esti un putoi care se crde smecher doar pentru ca te afli dincolo de monitor! ASa Ca TACI!

| Solsagan a răspuns (pentru VadTot):

1. Sunt fată.
2. Nu am probleme de genul :,, Hai să înjur la calculator şi hai să pup în cur în realitate. "

| VadTot a răspuns (pentru Solsagan):

De fapt Tu gresesti definitile si n ai habar ce inseamna salahor! Mai documenteaza te inainte sa scoti cuvinte pe gura!
iar jignirile tale sunt specifice ale unui las care cand se vede in spatele monitorului se crede mare si tare!

| VadTot a răspuns (pentru Solsagan):

Ok Daca Esti fata eu ma retrag din aceasta mizerie care ai inceput o sau poate eu am inceput o sau poate cel care a pus banala intrebare ~~o zi buna. si te sfatuiesc pe viitor sa numai jignesti!

| Solsagan a răspuns (pentru VadTot):

Mă, eu zic să te uiţi tu în DEX, aşa, de curiozitate, să vezi ce înseamnă salahor. Cât despre ce ai zis la sfârşit, nu mă cunoşti în realitate. Marş!

| VadTot a răspuns (pentru Solsagan):

Pe deasupra vad ca esti si proasta iar eu te las sa ramai in propria mizerie care te afli si sa o savurezi cu placere tongueofta buna!

| Solsagan a răspuns (pentru VadTot):

Dă-mi definiţia prostiei şi argumentează de ce-s eu proastă. thinking

| Antoniacopiluța a răspuns:

De maner.happy

| RobyRobytzu2000 explică (pentru VadTot):

Adica ce vrei sa spui? ca din cauza mea va certati voi? Sa stii ca nu sunt eu de vina pentru ca o proasta a venit aici sa se dea mare ca este autotstiutoare. Si ar fi bine ca tu Solsagan sa nu ma faci pe mine salahor. Mai intai controleaza-ti vocabularul si dupa aceea mai vorbim.

| RobyRobytzu2000 explică (pentru Gabica):

Stiu dar din plictiseala am pus-o big grin

| VadTot a răspuns (pentru Solsagan):

SALAHÓR, salahori, s. m. Muncitor necalificat, plătit cu ziua, care lucrează mai ales la construcții de case, de șosele etc., (în trecut) țăran scutit de dări, pus de domnie la dispoziția Porții Otomane pentru repararea cetăților turcești, întreținerea drumurilor și pentru alte munci grele. [Var.: (pop.) salaór s. m.] – Din tc. salahor.
Sursa: Dicționarul explicativ al limbii române, ediția a II-a | Permalink
salahór (salahóri), s. m. – 1. (Înv.) Slujbaș la curte. – 2. (Înv.) Țăran scutit de dări, care avea drept unică obligație întreținerea anumitor cetăți sau drumuri. – 3. Ziler, muncitor cu ziua. Tc. (per.) salahor „scutier" (Șeineanu, II, 409; Lokotsch 1841), cf. ngr. σaρaχόριδες. – Der. salahori, vb. (a munci din greu, a trudi); salahorie, s. f. (muncă de salahor); salahoresc, adj. (de salahor).
Sursa: Dicționarul etimologic român | Permalink
salahór s. m., pl. salahóri
Sursa: Dicționar ortografic al limbii române | Permalink

| VadTot a răspuns (pentru Solsagan):

ce zici te regasesti?tongueROST, PROÁSTĂ, proști, proaste, adj., s.m.și f. 1. Adj., s. m. și f. (Om) lipsit de inteligență, fără judecată, fără minte; nătărău, nerod, tont, prostănac. ◊ Expr. Un prost și jumătate = foarte prost. A face pe prostul = a simula prostia. ♦ (Om) care se încrede ușor; (om) naiv, credul. ◊ Expr. A-și găsi prostul = a-și găsi omul pe care să-l poată înșela ușor, pe care să-l poată duce de nas. 2. Adj., s. m. și f. (Înv. și pop.) (Persoană) fără știință de carte; (om) neînvățat, ignorant. ♦ (Om) lipsit de rafinament; (om) simplu, neevoluat. 3. Adj. De condiție socială modestă, din popor, de jos, de rând. ◊ (În trecut) Soldat prost = ostaș fără grad; soldat. 4. Adj. Obișnuit, comun. ♦ De calitate inferioară, lipsit de valoare. 5. Adj. (Adesea adverbial) Care nu este așa cum trebuie (din punct de vedere calitativ, funcțional etc.); necorespunzător, nesatisfăcător. ♦ (Adverbial; în legătură cu verbul „a vorbi") Stricat, incorect. ♦ (Despre situații, știri, întâmplări etc.) Neplăcut, nefavorabil, nenorocit. ♦ (Despre vreme) Nefavorabil, rău. ♦ Nepriceput, nepregătit, neîndemânatic într-o meserie, într-o profesiune etc. 6. Adj. Dăunător; neprielnic. ◊ Expr. Glumă proastă (sau de prost gust) = glumă fără haz, care supără, jignește. Vorbă proastă = vorbă îndrăzneață sau injurioasă; p. ext. ceartă. – Din sl. prostŭ.
Sursa: Dicționarul explicativ al limbii române, ediția a II-a | Permalink
PROST adj. v. banal, bârfitor, calomnios, candid, cast, cinstit, clevetitor, comun, defăimător, denigrator, feciorelnic, fecioresc, inocent, lucrător, modest, neevoluat, negradat, neprefăcut, neprihănit, nevinovat, obișnuit, ordinar, ponegritor, popular, primitiv, pudic, rudimentar, simplu, sincer, umil, virgin, virginal.
Sursa: Dicționar de sinonime | Permalink
PROST adj., s. v. alienat, dement, descreierat, înnebunit, nebun, smintit, țicnit.
Sursa: Dicționar de sinonime | Permalink
PROST adj., s., adv. 1. adj., s. bleg, nătăfleț, nătărău, nătâng, neghiob, nerod, netot, prostănac, stupid, tont, tontălău, (înv. și pop.) năuc, (pop. și fam.) haplea, (pop.) flaimuc, (înv. și reg.) nătântoc, prostan, prostatic, prostănatic, (reg. și fam.) șui, (reg.) bleot, hăbăuc, mangosit, metehău, meteleu, motoflete, motolog, mutălău, natantol, năbârgeac, nătăbâz, nătânt, nătrui, nătruț, năvleg, năvligos, nerodoi, pliurd, ponc, pricăjit, puncău, tălălău, tălâmb, tontan, tontolete, tontolog, (prin Transilv.) balamut, (prin Olt.) bleomb, (prin Mold.) bobletic, (prin Munt.) bobleț, (Mold.) cherapleș, (prin Transilv., Mold. și Bucov.) chiomb, (Transilv., Ban. și Olt.) lud, (Transilv. și Ban.) năhui, (Transilv.) nebleznic, (prin Mold., Transilv. și Maram.) șuietic, (Mold.) tanău, (Bucov.) tălășman, (prin Olt. și Munt.) tărăntuc, (Munt.) tontovan, (turcism înv.) budala, (fam.) fleț, găgăuță, gogoman, zevzec, (fig.) sec. (~ mai ești, amice, de-ai putut să faci așa ceva!) 2. adj. v. naiv. 3. adj., s. v. incult. 4. adj., s. v. incapabil. 5. adj. v. netalentat. 6. adj. v. nereușit. 7. adv. v. anapoda. 8. adj. v. inferior. 9. adj. v. nefavorabil. 10. adj. v. redus. 11. adj., adv. v. incorect. 12. adj. v. greu. 13. adj. v. neplăcut. 14. adj. v. rău. 15. adv. v. rău. 16. adv. insuficient, puțin, rău. (O muncă ~ plătită.)

| zamfiralex a răspuns:

Mihai viteazul avea barda

| Solsagan a răspuns (pentru VadTot):

Nope. Dar tu dai dovadă de frustrare maximă, vezi?

| Robo?elulAndroidDinTelefon a răspuns (pentru VadTot):

Salut! De ce nu o reclami la TPU? Tu nu vezi cum iti vorbeste? Te lasi calcat in picioare de...o fata? Si pe mine m-a enervat.Ca-i e sila de nu stiu cine, apoi, cand i-am scris ceva, mi-a zis mars.Iar eu i-am zis...Cattt rolling on the floorNorocul ei ca nu m-a injurat, ca o reclamam, ca sa se invete minte ca asta e o comunitate unde exista reguli, nu un balci.Pe curand!

| VadTot a răspuns (pentru Robo?elulAndroidDinTelefon):

Las o sa fie si ea mare pe aici in spatele monitorului! in realitate este doar ....intelegi? De Aceea te sfatuiesc ca pe viitor la astfel de excremente sa nu le dai nici cea mai mica atentie! Daca nu i mai ziceam nimic de la prima ei expresie ramanea in... intelegi dar asa ca i am dat apa la moare s-a dus ca.la. intelgi da ok bye bye!

| RobyRobytzu2000 explică (pentru zamfiralex):

Ma rog...