| anonim_4396 a întrebat:

De ce tineretul preferă acum scaunele de gaming în detrimetrul celor directoriale? De când au apărut scaunele de gaming și ce caracteristici pro au ele?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Design ergonomic + culori, celelalte sunt simple, nu te atrag.

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Eu vad 2 motive mari.

primul e ca cele de gaming sunt mai ergonomice si vin cu mult mai multe setari care te lasa sa ajustezi scaunul incat sa ajungi la cea mai comoda pozitie.

Al doilea e materialul cu care e tapitat, scaunele directoriale tind sa fie din piele sau imitatii din piele. Gamingul presupune sesuni care pot dura ore in sir de stat jos iar pilea/imitatia din piele te vor face sa transpiri chestie care devine enervanta in timp.

Eu zic doar sa aveti grija ca daca zice producatorul ca e de gaming nu trebuie crezut pe cuvant, si materialele de la cele ieftine te pot face sa transpiri iar calitatea materialelor poate lasa de dorit. Daca e frumos colorat nu inseamna ca e de gaming, unul ok de la o firma de profil ajunge usor la 5-600E.

Ce imi pare mie imiportant la un scaun de gaming e:
-sa fie reglabil
-sa nu transpiri
-sa nu fie facut cu plasticuri de proasta calitate care se crapa in timp
-baza de care sunt prinse rotile sa fie din metal dens incat sa faca scaunul stabil

Eu am mers cu o varianta de mijloc. Am cautat unul care sa bifeze chestiile de mai sus dar cu plasa in loc de tapiterie asa ca am iesit pe la 200E.

| Dorotheea21 a răspuns:

Nu am scaun de gaming dar am stat de cateva ori pe unul, al unui verisor. Iti imbratiseaza corpul altfel, este mai ergonomic, poate vibra si are alte articulatii sus~jos, in fata~in spate decat un scaun directorial. Nu mi'au placut niciodata culorile si forma lui, este facut sa iti strice ochii si ambianta din incapere.
Foloseste un scaun directorial, este clasic si mult mai linistit, dar daca te poti imagina vazand un film pe laptop dintr'un scaun cu patru culori pe spatele caruia scrie 'Ferrari', atunci, vizionare placuta.
Eu nu am putut. happy

| Dandinelle a răspuns:

Acasa am un scaun de gaming, la birou am un scaun directorial, chiar mai scump decat cel de gaming.
Tot cel de gaming e mai comod, poti modifica mai multe parti, ai pernute pentru spate.
Scaunele de gaming au aparut acum ceva ani si preturile au devenit din ce in ce mai accesibile.