| anonim_4396 a întrebat:

De ce unele persoane care au fost în copilărie/adolescență ușor influențabili, care le-a fost teamă să acționeze din cauza anxietății, devin la maturitate opusul: încăpățânați, greu de influențat și cu inițiativă?
Cum explicați această turnură?

Răspuns Câştigător
| Theo94 a răspuns:

Acele persoane (unele) devin opusul din cauza ca au fost expusi la diferite circumstante in care au avut de-a face cu diferite tipuri de ostilitati "modelandui" incercand ca in viitor sa evite astfel de situatii, unii devin opusul la ceea ce au fost, altii raman la fel, multi sunt intre cele doua extreme, etc.
Suntem "modelati" de societate, de mediul in care ne-am nascut, crescut, de situatiile cu care am avut de-a face.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred că oamenii ăia o fac sub o formă acută de compensație. Pentru că au fost prea influențabili și manipulați în copilărie, ajung acum să facă ei treaba asta. Sau ori e ca și cu abuzatul și abuzatorul, abuzatul în cele din urmă devine abuzator.
Așa cam văd eu lucrurile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deoarece S-AU MATURIZAT!

Toti copii sunt ' usor influentabili ' in copilarie!

Pentru ca... DECID CA E TIMPUL PENTRU O SCHIMBARE!

Fiecare decide pentru el ce turnura va avea viata lui!
Caracterul unui om nu e neaparat ' CONSTRUIT ' DE FACTORI EXTERNI... CI FIECARE ARE POSIBILITATEA DE A SE AUTO+CONSTRUI!

| alexandru3107 a răspuns:

Aceasta situatie nu se aplica tuturora. Unii se maturizeaza cu timpul si isi schimba personalitatea, gandindu-se ca actiunile efectuate in trecut nu au fost unele benefice pentru ei. Sunt persoane care si dupa ce trec de pragul adolescentei raman usor influentabili. Totul depinde de persoana ta, ca om, de gandire si de drumul pe care vrei sa mergi mai departe.