| anonim_4396 a întrebat:

De ce unele religii mai voalat mai direct, incrimineaza sexul?

16 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Traieste-ti viata frumos. Ajuta-l pe cel din jurul tau. Mananca ce vrei tu si -ti face placere. Fa dragoste cand simti si vrei! Lasa religia deoparte happy

| mircea a răspuns:

Ei, aici este aici! Sunt multe religii care plaseaza sexul, sau mai direct spus actul sexual, in zona in care s-ar putea incrimina, pentru ca de fapt vor sa abata atentia de la adevarata problema :sexualitatea puternica a spetei umane a provocat de-a lungul istoriei prin cazuri izolate de adulter si violuri, grele probleme de stabilitate a comunitatilor de oameni. Adica :" bate saua ca sa priceapa calul! " S-a incercat sa se acrediteze idea ca actul sexual este necuviincios si pacatos, ceea ce nu este nici pe departe real. Ca dovada ca natura firii umane a gasit ea cale de a se manifesta oarecum si sa ocoleasca evidenta si prin asta sa se sustraga oprobiului public.

| ady2607 a răspuns:

Deci de-aia nu sunt eu religios...

| ady2607 a răspuns:

Sexul premarital este probabil respins de orice religie actuala, cred eu, pe motiv de a detine o anumita forma de control si de a impune o anumita interdictie. Stiti vorba aia: uite dar nu atinge, atinge dar nu gusta, gusta dar nu inghiti. Eu nu cred ca vom ajunge toti in iad(adica marea majoritate)pentru ca am facut sex inainte de casatorie. Iar in ceea ce priveste sexul dupa casatorie, este restrictionat si acesta, limitandu-ne doar la cel consacrat si cunoscut in "pozitia misionarului"-o alta forma de control(probabil)-insa acesteia nu-i mai vad rostul deloclaughing

| mersifrumos a răspuns:

Pentru ca sunt religiile lui Satan
singura religie VIE e ortodoxia
convingeti-va singuri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incrimineaza "curvia" nu sexul. Cum altfel faci copii sau iti faci fericit/a sotul/sotia? Chiar in Biblie Sara este indemnata sa se "veseleasca" cu sotul pentru a avea un urmas, desi era in varsta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@mersifrumos si ortodoxia nu incrimineaza sexul?
Si de ce celelalte religii sunt ale lui Satan? aoleu cred ca le incurci, care sunt celelate religii dupa tine?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@oliana - CURVÍ, curvesc, vb. IV. Intranz. (Pop.) A duce o viață desfrânată; (pop.) a curvăsări. – De la curvă.
Deci a face sex.
@Ady2607 uite marul dar nu-l atinge, seamana cu ceva cunoscut?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incrimineaza curvia si sexul inainte de casatorie sau cu rude mi se pare f logic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@AMD, da, si eu am intrebat de ce? nu cu rude, nu face obiectul acestei teme.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sex poti face si fara sa curvesti, deci nu este curvie daca faci sex. Curvia mai implica ceva... @alllinna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu am auzit de cult crestin care sa condamne sexul in limita casniciei straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@oliana poate spune cineva ce inseamna viata desfranata, am dat explicatia curviei (in definitie nu se mentioneaza despre bani pe sex asta se numea alcumva).
Si de ce musai in cadrul casatoriei, se face si s-a facut sex de cand s-a nascut omul, cu sau fara nevasta, Nu-mi aduc aminte Adam si Eva sa se fi casatorit desi faceau sex pentru ca altfel nu se nasteau Abel si Cain.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@alllinna, nu am vorbit de sex pe bani. Sa curvesti poate insemna sa faci sex fara bani cu sotii altor femei, de pilda. Sexul(dragoste) in familie nu este condamnat nici macar in post. @AMD are dreptate. Sau...deranjez ca raspund la intrebarea ta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@oliana - "sa curvesti inseamna sa faci sex cu sotul alteia " deci este incriminat sexul in afara mariajului? de ce? aici e aici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce sa te mai casatoresti, daca poti face sex cat vrei cu cine vrei? Daca nu ai un partener cu care sa-ti intemeiezi o familie, sa ai copii care sa creasca intru-un climat bun cu tatal si mama lui, atunci ce rol ar mai avea casatoria? Facem sex la gramada, copii cand se "prind" si cresc si ei ca burienile, ii creste poate mama daca simte sa o faca sau tata daca are timp intre 2 partide de sex cu alte femei din trib sau din ...lumea larga sau, pur si simplu supravietuieste cel mai puternic, dar atunci ne-am situa in regnul animal. Familia este celula de baza a societatii. Este grupul cel mai important din toate grupurile sociale, in care se formeaza persoana umana. De aceea este incriminat sexul in afara casatoriei. Lumea evoluand, acum este permis (?) sexul inaintea casatoriei, atunci cand cei doi au intentia de a forma o familie; desigur nici acum nu este recomandat sexul cu nenumarati parteneri atat din punct de vedere al moralei cat si a sanatatii. As fi putut sa am un raspuns mai amplu dar trebuie sa inchid.