| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce unii dintre noi oamenii ne comportam in asa fel incat sa fim valorosi pentru altii, mai ales pentru persoanele pe care le cunoastem? De ce unii dintre noi oamenii nu ne comportam asa cum vrem cand vrem? Oare unora dintre noi ne este frica de singuratate si de jigniri din partea oamenilor din jurul nostru?

4 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

''Dusmanii imi poarta pica, ei n-au valoarea mea'' laughing
Eu cred ca fiecare suntem valorosi in felul nostru.

Răspuns utilizator avertizat
| mnbvf a răspuns:

Încercăm să părem altfel doar în fața persoanelor pe care nu le cunoaștem, asta pentru că vrem să impresionăm cât mai mult.

| al9264 a răspuns:

Pentru ca sa fim pe placul altora este ce pare mai important. Ca e benefic sau nu...cui ii pasa, numai sa ne placa prietenii si gagicile, nu-i asa? Pentru ei si mandria lor, cel mai important este sa vada ca principiile lor sunt confirmate de cum se comporta ceilalti. Toti colegii vor sa chiuleasca in grup, iar lor li se pare important sa chiuleasca toata clasa. Mandria (orgoliul) lor e axata pe faza asta, sa vada daca ceilalti fac la fel, caci numai asa pot testa daca au dreptate. Apari tu si le zici ca vrei sa ramai. Esti un pericol chiar mare pentru ei, caci indraznesti sa fii altfel, sa nu le confirmi parerea, ii jignesti prin a fi altfel, caci mandria lor pierde teren. Cum sa se apere altfel decat atacandu-te?! Chiar daca nu te-au afectat, ei totusi vor crede ca te-au afectat, asta e un mod in care subconstientul lor se calmeaza un pic. Vor continua sa te atace pana vei ceda sau pana vor obosi ei, caci nu concep sa greseasca. Din nou, pentru ei e important sa aiba dreptate, si, daca sustin partea gresita, ii vor distruge pe cei care sustin partea corecta ca sa zica si ei ca cum au ales au ales bine, ca asta a fost cea mai buna metoda. Cat despre tine, ca te simti jignit sau nu, e treaba ta. Daca zic ca cei cu parul verde sunt naspa si tu ai parul brunet, nu ai treaba. Daca aveai parul verde, parca te ofensai un pic, nu? Daca zic de tine ca esti prost si tu nu esti prost, ai vreun motiv sa te ofensezi? Absolut nu, dar tu totusi te-ai ofensat, deci... Cam asta e.