Întrebare recomandată | AleDia a întrebat:

De ce unii tineri pleaca din Romania in alte tari?

28 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Sigur nu de prea mult bine.

| mgtow a răspuns:

Pt ca la noi idiotenia e prea mare la locurile de munca, exploatarea si asa mai departe + cei de la conducere in afara de Ponta care face ceva treptat acolo.

| mona a răspuns:

Pentru un trai mai bun

| oprescudorin11 a răspuns:

Din disperare, saracie sau dorinta de a se imbogati rapid, din spirit aventurier sau din credinta ca acolo civilizatia cotidiana e superioara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea tinerilor de care am auzit ca pleaca, vor sa creada ca stiu sa faca chestii prea speciale pentru tara asta, desi nu pot oferi ceva de apreciat afara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa fie "realizati".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca se lovesc de birocratie, de mentalitati invechite si cam comuniste si pentru o schimbare.

| AndyLavy a răspuns:

Pentru ca toara noastra este de rahat, pentru ca au avut nesansa de a se naste aici si spera ca in alta parte in alta tara sa gaseasca ceva mai bun.

| Hellp a răspuns:

Condiţii mai bune atât în învăţământ (şansele cresc având studii făcute în străinătate) cât şi în viaţa de zi cu zibig grin

| AlinNxD a răspuns:

Deoarece in aceasta tara nu se poate face nimic..pleaca in alta tara in cautarea unui job bun

| kilio8990 a răspuns:

Tara asta pe zi ce trece se duce de rapa, ce sa mai facem aici? Mai bine afara.

| mssch a răspuns:

Tinerii pleaca pentru a munci, doar nu raman sa moara de foame in Romania.

| Johnd94 a răspuns:

Nu stiu altii de ce pleaca, dar eu iti spun de ce vreau eu sa plec.
Plec pentru a munci si a castiga bani pentru a ma putea intoarce in Romania si a-mi deschide propria afacere.
In Romania poti castiga foarte bine daca esti destept cand trebuie.

| alessa10 a răspuns:

Pleaca in alte tari pentru ca acolo au multe posibilitati pentru asi crea un viitor

| FeriFerika a răspuns:

Pentru ca un job se plateste de 10 ori mai bine decat in Romania, muncesti degeaba in Romania de asta pleacawinking

| PaulaaPaulika a răspuns:

Fiecare are diferite motive. In principal, motivul este ca in strainatate poti avea un viitor mai bun.

| Mihaela_Buzduganmih_1998 a răspuns:

Deoarece tinerii in Romania nu isi gasesc un loc de munca

| NinelMessi10 a răspuns:

Tineri de azi pleaca pentru bani ca in Romania nu isi poti casi un loc de munca!

| bNarcis a răspuns:

=), dragule/a ce sa faca un tanar de 18/20 de ani in Romania? 0 experienta=> 0 locuri de munca, apoi, in afara soferul de autobuz e de vreo 10/20 de ori mai bine platit ca un profesor de matematica cu gradul 1 la noi! (profesorul ia aproximativ 15/20, rar 25 mil. pe luna iar, in elvetia spre exemplu, sofer de autbus public 50.000+ eur anual, asta vine aproximativ salariul pe tot anul al unui profesor, intr-o luna!)
http://www.incont.ro/......arii.html, priviti si voi si vede`ti. face-ti o comparatie, si o sa vede-ti ca nu se merita sa traiesti in Romania!

| mihaibos10 a răspuns:

Pentru bani.

| Dragomir_Ovidiu_1980 a răspuns:

Locuri de munca mai bune.Salarii mai mari.Si vor sa faca ceva cu viata lor

| alexandru11112 a răspuns:

Ei pleaca deoarece in ro este criza si se duc in alta tara pentru a castiga bani

| Oly_Florian_1996 a răspuns:

Sa faca bani laughing

| zlataruandrei a răspuns:

Deoarece in alte tari salariile sunt mai mari decat in Romania :p funda?smugsmug

| DrAgOnUl4000 a răspuns:

Pentru ca acolo sunt mai multi bani decat in Romania nu poti sa traiesti si nu este loc de munca de asta plec toti

| Anonima2234 a răspuns:

Pentru ca, unele persoane vor sa castige mai bine decat in tara asta a noastra de c***t... ALTII pleaca sa urmeze acolo si o facutltate buna, un liceu buna... Funda?

| adryana015 a răspuns:

Pai... cred, ca de nebuniwinking

| secretlover91 a răspuns:

Pentru a se realiza din punct de vedere material intrucat la noi in tara raprtul munca-bani are o mare discrepanta.