| anonim_4396 a întrebat:

De ce vor tiganii sa le spunem rromi?

12 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@cristacheceliute: nu mai bine whisky? Ca e mai bun.

| Vizitiul a răspuns:

Nu stiu sa-ti spun exact, dar ce stiu e ca se supara cand le zici "negri", pai daca asa sunt, eu nu m-as supara sa-mi zica cineva "albule"big grin

| gigiro a răspuns:

Din cate stiu eu, in tiganeste rom inseamna om. De ce se scrie cu doi r nu stiu, dar imi dau cu parerea si spun romani. Probabil 'oameni romani', sau ofi ceva cu Roma, nu stiu.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

@death pai nu-i fac eu, altcineva i-a facut laughing mai logic era sa li se spuna maro decat rom, nu?

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

De ce sa facem asemenea asocieri? Mai degraba tuica de pufoaica.

| asdgfhresry a răspuns:

Or fi vrand sa spuna ca sunt oameni de 2 ori smug Anyway oh go on probabil nu le place cum suna "rrom" si vor si ei o denumire mai "complexa"...

| death a răspuns:

Nu vor. Ei îşi spun "ţigani", iar cuvântul înseamnă persoană brunetă, închisă la culoare. Deci, spre exemplu, eu sunt ţigan, deşi sunt român. Rromi li se spune pentru că aşa s-a decis la nu ştiu ce şedinţă a Consiliului Europei. Li s-a părut încrăvătaţilor de acolo că termenii gen "jitanos", "gipsies" sau "ţigani" sunt jignitori şi, vezi domnule, să nu se simtă săracele creaturi discriminate. Culmea e că, repet, chiar ei îşi spun ţigani şi nu se supără dacă le spui aşa. Numai ciori să nu-i faci...

| oky a răspuns:

Da din cate stiam eu parca vroiau sa li se spuna tot rromi thinking

| gloria a răspuns:

Pentru ca suna mai bine cumetre ce stii turolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mmma nebunule ma. ei nu are identitate natonala. ei poate sa se spuna cum vrea.ca nu stie ei de unde vine.numai spesculari.sau spesculatii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca cica asa-i politicos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreau funditaaaa!laughing