| Pascu_Teo_1999 a întrebat:

De ceva timp m-a lovit depresia.Sunt un baiat de 19 ani, cu o situatie financiara precara, student la o facultate care dupa parerea multora e inutila, fara iubita si simt ca mi se iroseste viata.Credeti ca e justificata aceasta stare si cum as putea sa o depasesc?

Răspuns Apreciat de Editori
| Tirisvald a răspuns:

Orice neajuns este justificat, fireste, de dorinta de autodepasire. Problemele pe care le-ai enumerat se rezolva de la sine pana la urma. Facultatea daca o termini, chiar daca n-o vei folosi in practica iti va forma o gandire care te va ajuta mai departe. Poti sa obtii un masterat in cibernetica dar sa nu lucrezi in IT pentru ca in decursul anilor ti-ai dat seama ca nu te "prinde" si in schimb sa scoti bani frumosi din DIY in lemn si metal. Nu am dat exemplul out of the blue in caz ca esti curios happy.
Fata vine si ea daca vede o mutra joviala, un individ aranjat si o minte agera. Adica inversul unui individ presat de ce-i aduce ziua de maine si care crede ca-si iroseste viata.
Fi brav, trage aer in piept si zambeste. Nimanui nu-i aduce viata averea si fericirea in fata usii, noi suntem cei care facem ceva in privinta asta, iar acel ceva este mereu o variabila de care de cele mai multe ori nici nu suntem constienti. In orice caz optimismul ajuta.

| Steregoi a răspuns:

Nu exista autodepasire.

3 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Casillas, te inteleg ce vrei sa zici, ai o perioada in care esti stresat facand o facultate + alte cheltuieli pe care le are orice om cu diferitele sale necesitati, ceea ce nu pot eu sa imi dau seama, de ce te-ar lovi depresia pentru ca nu ai o iubita? cuosc oameni care nu au vreo relatie si o duc bine merci, deci poti sa tai linistit acel motiv.
Sa o depasesti? Esti puternic pana la capat si lupti pentru scopurile tale, pentru ceea ce ti-ai propus, doar muncind iti tii mintea ocupata si uiti de toate grijiile, iti garantez ca stiu ceea ce zic/

| Steregoi a răspuns:

Casatoreste-te si cauta dovezi ale existentei Lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In loc s-o irosesti, o dai la o parte si iti crezii una noua cum vrea... ta amice.