| acerr a întrebat:

De citit
„Esti ceea ce mananci", este un slogan pe care imi place sa il folosesc pentru a portretiza aspectele morale ale vegetarianismului. Cand animalele sunt macelarite, enzime ale fricii si agresivitatii sunt imprastiate in tesutul muscular. Ele raman in carne pana in momentul in care consumatorul ingereaza carnea si adopta aceleasi emotii. Fructele si legumele nu au emotii; astfel, cand sunt culese nu secreta celule emotionale inainte de digestie. Enzimele din fructe si legume alimenteaza corpul cu nutrienti suficienti care intotdeauna vor sustine corpul cu o stare mentala sanatoasa.

Fructele si legumele sunt bogate in nutrienti; exact lucrul de care are nevoie corpul pentru a trai o viata fara boli si durere. Nu se poate spune acelasi lucru si despre carne. Nutritional vorbind, sistemul digestiv alcalin al oamenilor nu poate descompune substantele acide din carne.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi cazul sa te opresti din a manca chestii care contin 99% cancer si restul leucemie...

20 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mănânci carne, sau numai predici?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Deci vegetarienii sunt niste buruieni. Sau legume. Misto. oricum le-ai spune, sunt niste chestii inerte, dupa regula asta.
Daca animalele macelarite imprima frica in sufletul carnivorilor, atunci impusca 2 iepuri dintr-un foc: isi fac plinul cu proteinele necesare, si isi pastreaza frica de Dumnezeu, ca am auzit ca e a dracu' de importanta si aia.
Noroc!
PS: da, fara legume nu merge nici o friptura.

| acerr explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Trebuie sa fii dereglat sa vezi un film cu vaci macelarite si sa nu te doara sufletul

| TheGentleman a răspuns (pentru acerr):

Nu... Trebuie să fii super sadic să postezi zi de zi pe Facebook clipuri cu animale chinuite, așa cum vezi pe paginile și blogurile de vegan.

Niciun mâncător de carne nu se laudă cu asta. Pt el este un sacrificiu, făcut în liniște și taină

| acerr explică (pentru TheGentleman):

De ce crezi ca se postaeza? tocmai deea, uite asa multi nu au mai mancat, de mila, de durere de greata! Cui ii face placere sa se uite la animale torturate, cu cuie bagate in ochi in vagin, foarte multi au spus >< am renunat la produse aniamle pentru ca am vazut multe filme e targic!

| acerr explică (pentru TheGentleman):

In opinia mea
aniamlul nu stie sensul lui pe pamant,e bebe mic se trezeste pe niste betoane, nu are lanaga el o mama, oare nu te doare asta? E ingrasat rapid cu forta apoi daca are ghinionul sa fie pe acolo vre un schizofren ingrijitor ii mai face si dureri fizice, apoi e dus la abator, acolo alt asasin... doamnee, mie imi vine sa plang,

| TheGentleman a răspuns (pentru acerr):

Vorbești prea general. Alea sunt cazuri izolate, extreme. Dar mai sunt și cei care au microferme, gospodării, în care animalele trăiesc libere, consumă mâncare sănătoasă, sunt îngrijite, de ce îi bagi pe toți în aceeași oală?

Asta e problema, ai văzut prea multe filme. Cu camera foto/de filmat poți manipula foarte ușor.

Spune-mi, când ai fost ultima dată la sapă, la cosit fân, la dus vacile pe câmp la păscut, când ai strâns ultima oară bălegarul?

Asta presupune grija pentru animal

| alina2k18 a răspuns:

Lasa-ne ca ne plictisesti laughing ai ramas pe stilul din 2005 laughing

| acerr explică (pentru alina2k18):

Când vom înceta cu opresiunile şi violența împotriva animalelor, atunci înseamnă că am urcat încă o treaptă pe scara evoluției.

| acerr explică (pentru alina2k18):

Cred ca tu esti in 2005! ca sa vezi ce putin judeci
eu sunt in 2019 si am evoluat

| Plato a răspuns:

Prea putine abatoare. Trebuie mai multe abatoare, mai multe KFC-uri, ca prea mult stau la coada acolo.

Sa strangem fonduri, 1 leu pentru ateneu, cel putin inca un abator in fiecare oras ce are KFC.
Si inseminare artificiala la maximum, ca nu are lumea răbdare la cozi. Daca se poate, imediat ce a nascut, sa o ia de la capat.

| Dalmore a răspuns:

Sunt un snitel si snitelul e delicios.

Răspuns utilizator avertizat
| acerr explică (pentru Justme1997):

Elena Monica Petrescu a distribuit o postare.
11 ore
Weekendul acesta, la Vegan Camp-out, am aflat de un eveniment de proportii care se anunta in Londra - 2 saptamani de protest incepand cu 7 octombrie. Poate reusiti sa fiti acolo alaturi de ei. Eu imi caut biletele de avion...

| TheGentleman a răspuns:

Și când leul, ursul sau pisica măcelărește animale, acele enzime nu se împrăștie prin carne? laughing

| Paul754880338 a răspuns:

Este opinia ta si trebuie respectata! Dar care este intrebarea? Sau ne ceri voalat sa te urmam si sa lasam carnea?

| acerr explică (pentru Paul754880338):

Ai idee cate animle se taie intr o zi pe palneta? spune cate crezi? ai idee cate abatoare sunt pe planeta? astept raspuns

| acerr explică (pentru Paul754880338):

Well
te ai intrebat vre o data carnea din farfurie de unde provine? oare cum era purcelul? era sanatos? avea mama? cand l-a luat de la mama lui unde a fost mutat? sau scroafa in continuare ce a facut? a suferit! aniamalele isi iubesc puii la maxim.ti as putea scrie multe.