| NeaPopa a întrebat:

De multe ori imi e dat sa vad persoane care trec strada prin locuri nepermise dar mai rau decat atat, foarte intens circulate, trecerea de pietoni fiind la vreo 50-75 m fata de locul de care zic, dupa parerea voastra acest lucru e un semn de inconstienta sau un nou mod de selectie naturala optimizat pentru lumea din ziua de azi?

5 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Aici e ai mult inconştienţă. Trecerea de pietoni e la 50 m. Poate oricând să dea o maşină peste tine.Şi în plus poţi să aştepţi acolo mai mult decât la trecere.Şi nu e vorba de grabă.Că văd şi eu cazul în fiecare zi.Sunt şi tineri.Deci pot să aştepte la trecere.Dar eu când văd oameni în vârstă la 50 m de trecere, mă îngrozesc. Dacă se mişcă încet şi vine unul cu maşina tare, îi poate lovi din plin.Plus că... puneunul frână şi bătrânelul sau bătrânica face suop cardiac.E înconştienţă.La bătrânei se înţelege, că e vârsta şi nu mai judecă limpede.Dar cei tineri nu au scuză.

| zurick a răspuns:

Salut! Acesta e un mod care arata ca se grabesc chiar daca trecerea de pietoni e la cativa pasi sau le este lene sa mai mearga pana la zebra.Din pacate asa e lumea de azi.Pa,pa.

| NeaPopa explică (pentru zurick):

Stiu ca se grabesc insa eu ma axez pe cele 2 aspecte prezentate mai sus, daca ai vrea sa iti dai cu parerea la unul din respectivele.

| AtateaConditii a răspuns:

Daca te grabesti undeva, nu o sa mai te duci inca vreo 50 de metri ca sa treci pe zebra. Poti sa mori oriunde, pe zebra sau pe locuri interzise. Eu am trecut la verde pe zebra si era sa ma calce o masina. Daca soferii sunt atenti, nu s-ar mai intampla accidente. Pietonii nu au nici-o vina, soferii pot provoca accidentul, deci ei trebuie sa fie in permanenta atenti la volan. Majoritatea soferilor vorbesc la telefon in timp ce conduc si dupa aceea dau vina pe pieton ca s-a aruncat in fata masinii, dar nu are cum sa iti apara asa dintr-o data in fata, trebuia sa il vada cand se apropie desigur daca era atent. Nu cred ca oamenii se arunca in fata masinii asa aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce intrebari, dumnezeule...