| Emanon2011 a întrebat:

De obicei cand ma duc la un spectacol si vine randul meu sa prezint devin emotionata si gresesc. Puteti sa-mi dati niste sfaturi despre cum sa nu mai am trac de scena, va rog? Funda la cel mai bun sfat care si functioneaza big grin

Răspuns Câştigător
| AutumnDay a răspuns:

Buna!
E destul de greu sa te gandesti ca esti sigura in sala, cand vezi prea bine ca-s o gramada de oameni care te privesc. Important e sa nu dai voie gandurilor negative sa-ti umple mintea(,, Daca o sa gresesc, daca o sa spun o prostie, daca ma incurc?") Gandeste-te la faptul ca oamenii nu vor fi atat de atenti la fiecare miscare a ta, iar daca vei gresi cu ceva, sunt sigura ca vor intelege. Suntem oameni, cine nu greseste? Cand trebuie sa vorbesti, respira. Trage cu putere aer in piept si elimina-l. Asta te va ajuta sa te linistesti.
Inlocuieste gandurile negative cu unele mai pozitive(,, Voi reusi sa vorbesc fara sa ma incurc, iar daca ma voi incurca, ma voi scuza si voi continua sa vorbesc.Nu trebuie sa ma pierd doar pentru ca am spus ceva gresit")
Multa bafta si...mult curaj! Sunt sigura ca poti!

2 răspunsuri:
| վፀiፀፀ a răspuns:

Gandeste-te ca esti singura intr-o camera si nmeni nu te priveste si nu te vede. Functioneaza 100%.winking

| Emanon2011 explică:

Nu prea pot face asta