| victor333 a întrebat:

De unde credeti ca venit ideea de Dumnezeu cine l a inventat si de ce daca asa a facut?

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca nu exista Dumnezeu nici noi nu traiam, nimicul nu a creat omenirea sau universul, totul are un inceput asa cum si pe pamant orice proiect, masina, bloc, haina, etc. se face din ideea omului si Dumnezeu a creat omenirea, spatiul si planetele, sistemul solar.

| victor333 explică (pentru mgtow):

Nu exista nimic omule pentru ca u cand zici nimic il pui intr un context altfel nu ai cum e si demonstrata acum ca pana si spatiul in care se afla nimic are energie si din acel "nimic" ceva poate aparea cauta pe net e demonstrat stiintific dz cred ca a aprut din faptul ca omul nu poate percepe totul sunt idei, sentimente care i depasesc puterea de intelegere de ex cand aveai 3 ani nu puteai sa intelegi ce scria in manualul de biologie ci pas cu pas ai ajuns acumuland notiuni sa fii mai acomodat cu ce e biologia omul cand nu intelege ceva spune automat ca e dz in loc sa spuna ca nu stie astfel el se exclude pe sine din univers pe scara intelectului perceptiei si mie imi pare rau ca unii copii sunt crescuti spunandu le tu esti crestin tu ajungi in iad unde o sa stai pe vecie si o sa fii asuprit si chinuit (chiar de dz ca el e creatorul a tot si el decide unde meri) e abuz psihic asupra copilului in mod normal ar trebuie sa l lasi pe el sa si faca creeze propria opinie fata de a crede in dz sau nu. Asta ar fi una si chiar sa zicem ca unii cred si nu o sa poti sa i convingi sa nu pentru ca pana la urma nici nu rtebuie nici nu e normal dar nu mi se pare corect sa platesc taxe la stat care ajung sa plateasca salariile preotiilor daca eu nu am o religie e discriminare si lista poate continua.Ar trebui ca relgia sa fie optionala din toate pct de vedere, cine vrea sa creada in prietenul imaginar din ceruri sa creada cine nu nu

| justU a răspuns (pentru mgtow):

Exista Mos Craciun? Pana la o varsta credem ca exista, la un moment dat aflam ca nu exista, dar o sa existe spiritul lui Mos Craciun... pentru mine asa este si Dumnezeu. Exista doar acel spirit al Lui. Daca ar exista Dumnezeu, atunci de ce sunt atati criminali, violatori, ca doar Dumnezeu face doar bine, nu? Daca ar exista atunci nu ar fi criminali, etc. Asta este parerea mea.

| darrio2007 a răspuns:

Citeste Biblia.

| AtateaConditii a răspuns:

Lol e invers Dumnezeu ne-a inventat pe noi. Nimeni nu l-a inventat, pe vremuri a existat Iisus Hristos care a pus pe apostoli sa scrie Biblia ca sa duca mai departe mesajul lui: Ca Dumnezeu exista si trebuie sa ne pocaim!

| Wøodenpints a răspuns (pentru AtateaConditii):

Dar cine te-a minţit în halul ăsta?

| AtateaConditii a răspuns (pentru Wøodenpints):

Stii ca exista Dumnezeu dar refuzi sa il crezi pentru ca gandesti ca reprezentandu-l pe Satana esti mai misto...Las ca vezi cine are dreptate dupa moarte.

| Wøodenpints a răspuns (pentru AtateaConditii):

Da eu nu reprezint pe nimeni, nici pe dumnezeu nici pe satana. Dacă nu-ti împărtăşesc aceleasi convingeri religioase, înseamnă că automat aparţin unui cult religios opus celui în care crezi tu?

Mă minunez când văd cât de încuiaţi sunt unii. Dacă ar fi să mă iau după logica ta, orice zeu în care nu cred (da, sunt mai mulţi, nu doar dumnezeu şi satana), ar trebui să mă pedepsească, nu?

| AtateaConditii a răspuns (pentru Wøodenpints):

Poi si cum crezi ca a aparut omul si celelalte vietuitoare? Poi dupa poza ta de la avatar as zice ca esti satanist desi aparentele inseala.

| victor333 explică (pentru AtateaConditii):

Teoria lui darwin e cea mai buna explicatie, dz e ca un dictator oamenii sunt invatati de mici sa se excluda pe sine din univers pentru ca ei nu stiu totul despre propria persoana cat si despre mediul in care traiesc iar sentimentul ala de frica la inceput e ca si cand te ai duce pentru prima data sa vb in fata unui nr mare de oameni...acel sentiment unii in loc sa l accepte il neaga si de frica asumarii responsabiliitatii pentru propria viata existenta inventeaza tot felul de zeitati care nu fac altceva decat rau pentru omenire care nu e in stare sa si asume conditita si adevarul

| Wøodenpints a răspuns (pentru AtateaConditii):

După numele tau aş zice acelaşi lucru. Ştii cine a fost Lilith?

Şi nu-mi pasă cum a apărut omul şi celelalte vietuitoare, dar logica mă împinge să nu cred povestea aia penibilă din biblia creştină.
Chiar dacă ar exista o entitate care să fi creat totul, nu ar avea de ce să-ţi ceară să crezi în ea chiar atunci când nu-ţi dă absolut nicio dovadă despre existenţa ei. Este ilogic.

| AtateaConditii a răspuns (pentru Wøodenpints):

Dumnezeu spune: Crede si nu cerceta. Noi avem o dovada Biblia, tu ce dovada ai ca nu exista?

| Wøodenpints a răspuns (pentru AtateaConditii):

Crede şi nu cerceta zici? Păi, conform acestei cretinităţi, care zice să crezi ca un orb în orice fără să cercetezi dacă este sau nu adevărat, eu pot spune orice chestie, iar tu va trebui să crezi fără să cercetezi, aşa-i?
Biblia nu e dovadă. Este doar o carte scrisă prost de nişte autori suspecţi, pe care religia creştină s-a hotărât să o adopte. O astfel de biblie are fiecare religie, asta ce înseamnă că fiecare biblie de la fiecare religie e o dovadă concretă?

Dar ca sa-ţi şi răspund, dovada mea sunt contrazicerile şi penibilităţile din biblia creştină.

| MaskOfSanity a răspuns (pentru AtateaConditii):

Ce-mi place mie când aduceţi sintagma asta ca argument, dar n-aveţi habar la ce se referă.
Nu Dumnezeu a spus-o, ci unui scriitor păgân. Prin urmare, tu citezi un anti creştin ca să-ţi susţii punctul de vedere. Interesant, nu?

| victor333 explică:

Asta nu i un raspuns

| jmarley a răspuns:

Dumnezeu a venit de la cineva cu o imaginatie foarte bogata

| thetraveler a răspuns:

Idea de dumnezeu a venit dintr-o nevoie.nevoia de a te simti in siguranta. oamenii au inventat ideea de dumnezeu pentru ca aveau au nevoia de o lege care sa le garanteze cu orice pret fericirea.ideea de dumnezeu e rezultatul evolutiei pus la dispozitia oamenilor.toate cele bune