| Bøøgey a întrebat:

De unde pana unde convingerea cretina a majoritatii ca inima are vreo legatura cu sentimentele?

35 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De la faptul ca numarulde batai pe minut creste cand vezi persoana iubita. Deci adevarul este ca socierea este buna. Altii sunt cretini!

| Bøøgey explică (pentru Salontanul):

Si cand te apropii de ea si va atingeti ai erectie. Deci si penisul are legatura cu iubirea. Hmm, si eu care ma gandeam ca doar creieru' are...

| Salontanul a răspuns (pentru Bøøgey):

Vezi, cineva a gandit ca este mai normal ca inima sa fie. E mai frumos. Altii se gandesc la porcarii. Asta e! Fiecare cat il duce mintea.

| Bøøgey explică (pentru Salontanul):

De ce e mai normal? Ambele reactioneaza, coordonate de creier, desigur.

| Salontanul a răspuns (pentru Bøøgey):

Fiziologic creierul este cel ce da impulsurile. Poetic se zice ca inima.

| Bøøgey explică (pentru Salontanul):

Eh, asa scuze sa tot ai. Cand esti prost, nu stii sau faci confunzi, spui ca o arzi poetic. Poate chiar prinde, mai stii?

| Salontanul a răspuns (pentru Bøøgey):

Daca tu crezi ca marii poeti ai lumii, care au cantat iubirea, sunt prosti inseamna ca tu esti cel mai destept om din lume. Sa te vad cand iei premiul Nobel. Pana atunci mai lasa-ne. Ca vad ca o lungesti aiurea. Daca ai chef de vorba in dodii intra pe chat si lasa. Aici se pun intrebari serioase nu aiureli.

| Bøøgey explică (pentru Salontanul):

N-am spus ca marii poeti ai lumii sunt prosti, nu mai intelege ce vrei si nu ma mai blama. Am spus ca prosti sunt aia care folosesc scuza asta atunci cand abereaza. happy Cu siguranta marii poeti vorbeau metafloric.

| Mayar a răspuns (pentru Bøøgey):

Ala e instinct, nu sentiment.

| Wehrmacht a răspuns:

Practic,inimia este un organ la fel de important ca si creierul, plamani...etc.Degeaba le ai pe celelalte daca n-ai inima ca sangele nu circula si te duci dracu', iar daca te duci draci' nu mai ai nici un sentiment deci o legatura au toate...

| Mayar a răspuns:

Daca te uiti la "Something's gotta give" - cu Jack Nicholson - vezi ca sentimentele au legatura cu inima. Tot credea ca are atac de cord, de fapt ii era inima in suferinta. Vezi tu mai multe.

| Bøøgey explică (pentru Mayar):

Pe bune? Imi dai un serial ca si argument? laughing

| Mayar a răspuns (pentru Bøøgey):

Nu, nu e serial, e film. Ti-l dau ca exemplu.

| Bøøgey explică (pentru Mayar):

E un film, femeie. E irelevant.

| Mayar a răspuns (pentru Bøøgey):

hee hee Am vrut sa iti dau exemplu la ceva care e evident! Noh, ce ai fi vrut acuma?!

| Bøøgey explică (pentru Mayar):

Ceva evident eronat.

| Mayar a răspuns (pentru Bøøgey):

N-are voie omu' sa iti recomande un film?! Rautate! Noh, lasa, iti recomand un roman! E mai bine asa?

| Bøøgey explică (pentru Mayar):

Da.

| Mayar a răspuns (pentru Bøøgey):

big grinhee hee Bine atunci

| AtateaConditii a răspuns:

Cand te indragostesti de cineva sau cand pierzi pe cineva nu simti ca inima ti se strange, ca te doare? Oricum e un fel de durere in jurul pieptului.

| Bøøgey explică (pentru AtateaConditii):

Creierasu' nene, creierasu' produce senzatiile alea.

| AtateaConditii a răspuns (pentru Bøøgey):

Ba nu, sufletu nene sufletu.

| Bøøgey explică (pentru AtateaConditii):

Mno, imi pare rau sa te dezamagesc, da' sufletul nu "iezista".

| AtateaConditii a răspuns (pentru Bøøgey):

Inseamna ca esti ateu. Daca nu ar exista atunci am fii ca animalele.

| Bøøgey explică (pentru AtateaConditii):

Pai si ce? Nu esti tu ala din poza, sau cum?

| AtateaConditii a răspuns (pentru Bøøgey):

laughing Nu are rost sa mai discutam.

| Bøøgey explică (pentru AtateaConditii):

Dap, cred ca ii cel mai bine. Poate data viitoare cand ne mai intersectam ai sa stii si tu functiile creierului si nu vei mai debita aiurea.

| AtateaConditii a răspuns (pentru Bøøgey):

Aha si pana atunci iti vei trata frustrarile si nu vei mai face pe inteligentul.

| Bøøgey explică (pentru AtateaConditii):

Ba, eu o sa incerc, pe bune, da' nu promit nimic. Apropo, ce frustrari am eu, sau asa zici tu cand dai de unu' mai informat ca tine intr-un context? E un fel de replica standard, nu? Adica ala care are dreptate si te critica e frustrat. Am dreptate?

| AtateaConditii a răspuns (pentru Bøøgey):

Ai dreptate, e o replica standard, dar troll tot esti.

| Bøøgey explică (pentru AtateaConditii):

Troll? In ce sens, ca nu ma prind. Eu n-am pus intrebarea asta in gluma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand inima iti bate ca te-a pocnit indragosteala, este doar o reactie chimica in corpul tau. In nici un caz nu exista ceva spiritual la propriu zis. Cand ai Alzheimer, deodata dragostea dispare, drept dovada ca nu este nimic spiritual si memoria stearsa sau deteriorata distruge ce simteai inainte. Este cel mai logic si simplu raspuns, atata timp cat omul stie ce-i Alzheimer.

| Bøøgey explică (pentru anonim_4396):

Foarte bun si sugestiv exemplul. Alzheimer presupune degradarea ireversibila a tesuturilor nervoase si sta la baza a doua treimi din demente. Asta, asa, sa stie tot omu'.

| contαbαndonαt a răspuns:

Vorba asta e folosita cu sens de metafora, si nimic mai mult. Logic ca creierul sta la baza tuturor, el doar trimite impulsuri mai departe.
Si nu, nu exista suflet, ca sa spui ca poti pune sentimentele pe baza sa, asta e o aberatie.

| Bøøgey explică (pentru contαbαndonαt):

Aici faceam referire la cei care chiar cred ca inima (sau sufletul) sta la baza sentimentelor.