| 4LeafCloves a întrebat:

De unde provine "bogdea-prostea" si ce inseamna?

5 răspunsuri:
| Emena a răspuns:

Cred ca e e bogdaproste
este un fel de multumire

| SweetPrinces a răspuns:

La moldoveni se zice atunci cand se da ceva de pomana boda proste si inseamna (sa fie primit) asa cum se zice la noi

| 4LeafCloves explică:

Da, "Bogda-Prosti" se spune, dar asa am inteles eu.

| Elenuca3567 a răspuns:

Se spune "bogdaproste", asa e si in dex. Si da, exprima o multumire.

| Eugen_Florin_1981 a răspuns:

Bogdaproste sau Bodaproste este un cuvânt, provenit din limba bulgară, folosit ca formulă de mulțumire când se primește ceva de pomană. Acest obicei apare doar la creștinii ortodocși.

În bulgară, bogŭ da prosti înseamnă "Dumnezeu să-i ierte (pe morții tăi)". Uzual, în prezent, se folosește preponderent forma Bodaproste.