| hello990 a întrebat:

Deci daca fecioara Maria este impreuna cu Iosif cum de au facut un copil adica pe isus si tot isus e fiul lui dumnezeu nu este al parintilor? cum doamne iarta-ma e al lui dumnezeu daca Iosif si Maria l au conceput si creat?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Legenda spune ca Maria era fecioara (virgina) atunci cand a ramas insarcinata... cu Dumnezeu, iar mai apoi l-a nascut pe Iisus... Fara sa fi avut nici un contact sexual, zice povestioara laughing
Eu cred ca Maria calcase stramb fie cu Iosif, fie cu vreun satean, iar nasterea lui Iisus a fost alibiul perfect pentru ea.
Iar noi (unii) pupam bucati de cadavre acum, pentru boacana Mariei.

25 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Nu Iosif si Maria l-au conceput. Iosif nici macar n-a atins-o pe Maria. Ea a rămas însarcinata miraculos de la Duhul Sfânt. Iisus este fiul lui Dumnezeu și al Mariei. Atât.

| relian a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Gresit, cum na atinso cand au avut nu stiu citi copiii. Poate ca no fi atinso inainte, dar dupa cea lo facut pe isus inca cea atinso laughing
Dar eu cred ca tot el o atinso si inainte, dar cum pe atunci oamenii la ei nu faceau sex fara casatorie, a lasat de la el, la bagat pe zeul soare, car fi venit ala pe furis, sau noaptea Luceafarul si ia traso in somn, ea saraca era nevinovata nu stia nimic laughing

Cam asa a fost si cu Luceafarul nu? La fel ala na ramas cu catalina sau cum o chema pe fufa, s-a dus cu altul, la lasat pe Lucifer cu ochi in soare laughing dar si aia ar fi putut ramane cu burta la gura, sau cu balonu la centru, doar ca la romanii nu ar fi spus nimeni nimic, nu ar fi omorito nimeni cu pietre, asa cum se intampla la salbatecii aia, care se credeau poporul ales laughing dar se omorau intre ei cu pietre.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru relian):

Maria n-a avut decât un singur copil, Iisus Hristos care a fost conceptul de la Dumnezeu, nu cu bărbat.

| relian a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Daca spui ca nu a mai avut copiii, asta arata ca nu ai citit biblia deloc

| hello990 explică (pentru CostinAlamariu):

Pai si Iosif ce e? ca am citit ca Iosif si maria au facut nunta

| CostinAlamariu a răspuns (pentru hello990):

N-au făcut nuntă. Erau logodiți doar, mai mult din necesitate. Iosif era foarte batran, iar Maria era o adolescentă. Cineva trebuia să-i poarte de grijă.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru relian):

Am citit Biblia. Scrie clar ca n-a mai avut copii

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

De fapt, Domnul Isus e doar Fiul lui Dumnezeu, nu și al Mariei. Ea doar L a născut, n are niciun merit, Dumnezeu a ales o dar putea fi altă fecioara în locul ei. Peste tot în Biblie scrie ca Domnul Isus e Fiul lui Dumnezeu. In plus, de știe de mult timp ca Domnul Isus e Dumnezeu Însuşi. Cum ar putea Dumnezeu sa fie Fiul unui om? Prin ea El S a întrupat, atât

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Cum adică Maria a avut doar un copil? Dar in Biblie scrie în mai multe locuri de FRAȚII LUI ISUS. Nu e clar ca erau fiii Mariei? Și tot noi suntem ăia care interpretăm greșit Biblia laughing. Voi nici măcar n o citiți bine, ce sa mai vorbim de interpretări?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Aha, și asta tot în Biblie "ai găsit-o"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Atunci mai citește-o o dată

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

În limbajul acelor vremuri "frați" nu însemna de sange ci membrii ai familiei de exemplu veri.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă tu ca femeie naști un copil acel copil este fiul tău

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Greșit. Atunci și fiii lui Zebedei erau tot "veri"? Scrie în Biblie clar ca erau frati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Da, atunci când o femeie concepe un copil cu un bărbat. În cazul Domnului Isus nu a fost așa. Și El e Dumnezeu. Un om sa fie părintele unui Dumnezeu?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nope. Nu cand il concepe cu un barbat. Pur si simplu daca o femeie concepe si naste un copil atunci e copilul ei. Iisus a preluat ADN din ADN-ul Mariei. Este copilul ei happy

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

E gresit ca adelphos insemna si veri?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu mai scoate din context cuvinte. În Matei 12:46-50 scrie clar că mama și frații lui Isus stăteau afara și cautau sa vorbească cu El. Ce sa caute verii Lui cu matusa lor? N ar fi logic sa fie măcar unul din părinți sau altcineva? Adică exact verii stau cu Maria deși scrie "frații". Dar sa trecem mai departe. În versetul 50 Domnul Isus a spus și mai clar: "Căci oricine face voia Tatălui Meu care este în ceruri, acela Îmi este FRATE, SORĂ și mamă.". Sa nu mi spui ca în greacă "soră" poate însemna și "vară".

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

În plus, în Matei 13:55, 56-a scrie: "Oare nu este El Fiul tâmplarului? Nu este Maria mama Lui? Și Iacov, Iosif, Simon și Iuda nu sunt ei frații Lui? Și surorile Lui nu sunt toate printre noi?". Sa nu mi spui ca acolo se vorbea despre "verii" Lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu, nu în cazul Domnului Isus. În Matei 22:41-46 Domnul Isus i-a întrebat pe farisei: "Ce credeți voi despre Hristos? Al cui fiu este?". Tocmai acest subiect s-a dezbătut. Fariseii au răspuns ca este Fiul lui David dar Domnul Isus i-a contrazis. De ce n ar fi Fiul lui David dar ar fi Fiul Mariei? Tocmai asta le spunea Domnul Isus, ca El nu Se trage din om. În plus, Maria a fost mama Lui atât timp cât El a trăit pe pământ. Atât. De când a înviat Domnul Isus nu am văzut sa mai scrie absolut nicăieri în Biblie nimic de Maria. Nici El n a mai zis nimic de ea. Ba chiar cât era încă pe pământ le spunea ucenicilor numai de Tatăl, nu de Maria. De fapt, niciodată n a zis nimic de ea ca s o ridice în slavi cum faceți voi. Și era Fiul ei. Vorbea de ea numai când apărea și ea pe acolo sau ducea cineva discuția spre ea. Atât.

| hello990 explică (pentru anonim_4396):

Ce dracu fa

| hello990 explică (pentru CostinAlamariu):

Ce

| anonim_4396 a răspuns (pentru hello990):

Auzi, ia vezi cu limbajul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu Iosif și Maria "L au conceput". Maria a rămas însărcinată de la Duhul Sfânt, fără sa se întâmple nimic, ci, dintr o data, în pântecul ei s-a zămislit un Copil ptc acesta a fost planul lui Dumnezeu. Domnul Isus e Fiul lui Dumnezeu și atât, nu e Fiul Mariei sau al lui Iosif. E adevărat ca pe pământ ei au fost părinții Lui, dar nu au fost părinți adevărați. El trebuia sa Se intrupeze ca Om ca să ne poată mântui și un om nu apare din senin, ci o femeie îl naște, asa ca, și El a trebuit sa Se nască din femeie, dar nu Se trage din femeie, din om. E destul de greu de înțeles pentru unii, dar de fapt e chiar simplu.

| Smmo a răspuns:

Nu stiu ce ai citit de ai ramas cu ideile asta, iti recomand:
https://www.bible.com/ro/bible/126/MAT.1.18-25.NTR
https://www.academia.edu/......mnului_pdf