| anonim_4396 a întrebat:

Definiti cuvantul "sclifostit/a"

Răspuns Câştigător
| George1347 a răspuns:

A plânge fără motiv sau a se preface că plânge; a se smiorcăi, face mofturi, nazuri, fasoane; a se fandosi

6 răspunsuri:
| CannbalCorpse a răspuns:

As putea sa fac ca restul si sa iti dau definitia din dex, dar mai bine iti explic slifosit/a este o persoana, inganfata plina de sine, nu mai vede pe nimeni in lumea asta in afara de ea important!
Sper ca te.am putut ajuta

| EvaneSScence a răspuns:

Una afectata si mofturoasa.

| Never4ever a răspuns:

Sclifosit=mofturos,fandosit,care face nazuri si critica lumea

| DianaIsHere123 a răspuns:

Mofturoasa,alintata,inganfata

| AdrianMazilu1986 a răspuns:

Buna! scifosit vine de la mofturos iar scifosita de la mofuturoasa! amandoua sun derivate cu sufix! astept funda plz

| MariaMirabell a răspuns:

Cineva care face nazuri si critica toate si pe toti, dind de inteles ca nimic nu-i satisface nivelul pretentiilor din ceea ce altii fac, sau cu alte cuvinte cinevacare te calca pe nervi si-ti strica buna dispozitie doar vazindu-l!