| Felictiy a întrebat:

Doar eu inainte sa adorm se aude un "poc" in capul meu si dupa paralizez? E cea mai naspa senzatie..adica se aude un zgomot in capul meu si sunt paralizata!

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Deci e ce am zis eu mai sus numai ca tu esti un caz mai rar si patesti asta la adormire nu la trezire.
Cauta pe net "paralizie in somn" sau "sleep paralysis" si gasesti multe articole si pareri ale oamenilor. Nu esti singura.

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Paralizezi la propriu sau la figurat?
Paralizia in somn e o chestie destul de comuna (si eu am cand sunt stresata sau mi-e teama de ceva sau sunt prea obosita) dar se intampla la trezire si are legatura cu ciclul somnului, se spune ca creierul se trezeste inaintea corpului si de asta se intampla. Si in cele mai multe cazuri apare impreuna cu halucinatii vizuale sau auditive (la mine vizuale). Sa se intample asta la adormire nu am mai auzit, dar nu e exclus, functioneaza cam pe acelasi principiu de mai sus.

| Felictiy explică (pentru Bondarel99):

Propriu. Nu mai pot să ma misc nici sa vorbesc

| Bondarel99 a răspuns (pentru Felictiy):

Deci e ce am zis eu mai sus numai ca tu esti un caz mai rar si patesti asta la adormire nu la trezire.
Cauta pe net "paralizie in somn" sau "sleep paralysis" si gasesti multe articole si pareri ale oamenilor. Nu esti singura.

| RAY a răspuns:

De ce nu mergi la un neurolog, asa ceva nu este normal, nu ajungi in faza rmn atat de rapid

| SilentRain a răspuns:

Mergi la medic înainte sa îți explodeze creierul